W Narodowe Święto Niepodległości, które przypada w sobotę, biskupi odprawią msze św. w intencji Ojczyzny. W Warszawie mszy św. w Świątyni Opatrzności Bożej przewodniczyć będzie kard. Kazimierz Nycz; w Krakowie mszę św. z tej okazji odprawi abp Marek Jędraszewski, a w Gnieźnie prymas Polski abp Wojciech Polak.
W stolicy metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz będzie przewodniczył mszy św. o godz. 10 w Świątyni Opatrzności Bożej. Tego dnia po raz kolejny w Świątyni Opatrzności zapłonie Świeca Niepodległości, podarowana przez papieża Piusa IX w 1867 r. z życzeniem, aby została zapalona w wolnej Polsce. Homilię wygłosi biskup polowy WP Wiesław Lechowicz.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości mszę św. w katedrze gnieźnieńskiej w sobotę o godz. 9:30 odprawi prymas Polski abp Wojciech Polak.
W Krakowie mszę św. z okazji Święta Niepodległości w katedrze na Wawelu odprawi o godz. 10 metropolita krakowski abp Marek Jędraszewski.
W Poznaniu mszę św. w intencji Ojczyzny odprawi w sobotę o godz. 9 w poznańskiej farze biskup Grzegorz Balcerek.
W sobotę w bazylice mariackiej w Gdańsku mszy św. z okazji 105. rocznicy odzyskania niepodległości o godz. 12 przewodniczyć będzie metropolita gdański abp Tadeusz Wojda. Po zakończeniu Eucharystii zostaną wręczone nagrody Pro Ecclesia et Populo, przyznawane przez Radę Koordynacyjną Gdańskich Stowarzyszeń Katolickich.
Metropolita białostocki abp Józef Guzdek odprawi mszę św. w intencji Ojczyzny w sobotę o godz. 11 w białostockiej archikatedrze.
Z okazji Narodowego Święta Niepodległości w parafiach w całej Polsce odbywać się będą msze św., koncerty, wystawy i inne wydarzenia artystyczne.
W Warszawskiej Świątyni Opatrzności Bożej w sobotę o godz. 17.00 rozpocznie się koncert pt. "Wolność jest w nas" z udziałem muzyków polskich i ukraińskich. Podczas koncertu będzie można usłyszeć Małą Armię Janosika, Ukraiński Chór Dziecięcy Filharmonii Krakowskiej oraz barytona Viktora Yankovskiego. Wydarzenie zwieńczy wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych wraz z Chórem Politechniki Warszawskiej. Reżyserem widowiska multimedialnego jest Bolesław Pawica. Artystom akompaniować będzie Orkiestra Kameralna Filharmonii Narodowej pod batutą Anny Sułkowskiej-Migoń.
Również w Warszawie o godz. 18:45 w parafii Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny odbędzie się wieczornica patriotyczna. W programie koncert "Drogi do Niepodległości" w wykonaniu Warszawskiego Chóru Polonia im. I. J. Paderewskiego, odczytanie poezji i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. Ponadto o godz. 20 w parafii św. Michała Archanioła odbędzie się koncert patriotyczny w wykonaniu chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z kolei w niedzielę w parafii Podwyższenia Krzyża Świętego na warszawskich Jelonkach po mszy św. o godz. 13 odbędzie się koncert patriotyczny "Cześć polskiej ziemi" w wykonaniu Chóru Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego.
Z kolei w sobotę w bazylice św. Brygidy w Gdańsku o godz. 17 odbędzie się koncert pieśni patriotycznych "Czuwaj Polsko". Wystąpią m.in. Joszko Broda z zespołem, w towarzyszeniu muzyków Polskiej Orkiestry Kameralnej z Sopotu pod batutą Radosława Labahua.
Narodowe Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z 23 kwietnia 1937 r., a następnie zniesione ustawą Krajowej Rady Narodowej 22 lipca 1945 r. Święto przywrócono ustawą w okresie transformacji systemowej w 1989 r. Jest dniem wolnym od pracy.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.