Niech przykład tej bohaterskiej rodziny, która ofiarowała swoje życie, by ratować prześladowanych Żydów, pomaga wam w zrozumieniu, że do świętości i heroicznych czynów dorasta się poprzez wierność w małych, codziennych sprawach - powiedział papież Franciszek zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji. Papież przypomniał o zbliżającej się beatyfikacji rodziny Ulmów, która odbędzie się 10 września w Markowej na Podkarpaciu.
„Serdecznie pozdrawiam wszystkich Polaków. W waszej ojczyźnie oczekujecie na bliską już beatyfikację rodziny Ulmów. W wielu parafiach duchowym przygotowaniem do tego wydarzenia będzie rozpoczynająca się pojutrze nowenna” – powiedział Ojciec Święty.
Autorka książki o rodzinie Ulmów: to historia męczeństwa, wojny, przyjaźni
24 marca 1944 r. w Markowej niemieccy naziści zamordowali całą rodzinę: Józefa i Wiktorię z dziećmi Stasią, Basią, Władziem, Franiem, Antosiem, Marysią Ulmą i niemowlęciem jeszcze w łonie matki. Zostali rozstrzelani za to, że w swoim domu ukrywali ośmioro Żydów z rodzin Goldmanów, Grünfeldów i Didnerów, którzy zostali zabici wraz z nimi tego samego dnia.
Państwo Izrael przyznało im najwyższe odznaczenie dawane osobom, które nie są Żydami, tytuł „Sprawiedliwych wśród Narodów Świata”. 10 września zostaną wyniesieni na ołtarze jako błogosławieni Kościoła katolickiego. Zostali uznani za męczenników.
„Będzie to beatyfikacja bez precedensu, ponieważ po raz pierwszy cała rodzina zostanie wyniesiona na ołtarze i pierwszy raz zostanie beatyfikowane dziecko jeszcze nienarodzone” – napisali biskupi polscy w liście pasterskim przygotowującym do beatyfikacji Józefa i Wiktorii Ulmów z dziećmi.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.