O to, by nie zatrzymać jedynie dla siebie radości paschalnej, o przekazywanie jej innym zaapelował Benedykt XVI podczas dzisiejszej audiencji ogólnej w Watykanie. Na placu św. Piotra zgromadziło się ponad 20 tys. wiernych.
„Naszym zadaniem i misją jest sprawienie, aby w sercu bliźniego ożyła nadzieja, tam gdzie panuje rozpacz, radość – gdzie jest smutek, życie - gdzie jest śmierć. Świadczenie każdego dnia radości zmartwychwstałego Pana oznacza życie zawsze na sposób paschalny, i sprawienie, aby rozbrzmiała radosna wieść, że Chrystus nie jest ideą, wspomnieniem przeszłości, lecz osobą która żyje z nami, dla nas i w nas i wraz z Nim, przez Niego i w Nim możemy również my czynić nowymi wszystkie rzeczy” – powiedział Benedykt XVI.
Ojciec Święty podkreślił, że uroczystości paschalne Zmartwychwstania Pańskiego wskazują nie tylko drogę do przemiany nas samych, lecz także przemiany świata, aby dać „Państwu ziemskiemu” nowe oblicze, sprzyjające rozwojowi człowieka i społeczeństwa według logiki solidarności, dobra, głębokiego poszanowania godności należnej każdemu człowiekowi.
„Chrystus zmartwychwstały jest podstawą naszej wiary” – przypomniał papież. Zaznaczył, iż "z Wielkanocy promieniuje jak z świetlistego, rozżarzonego centrum cała liturgia Kościoła, czerpiąc z niej treść i znaczenie". Liturgiczna celebracja śmierci i zmartwychwstania Chrystusa "nie jest zwykłym upamiętnieniem tego wydarzenia, ale jego aktualizacją w tajemnicy, dla życia każdego chrześcijanina i każdej wspólnoty Kościoła, dla naszego życia". „W istocie wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego przemienia nasze życie, dokonując w nas nieustannego zmartwychwstania” – podkreślił Benedykt XVI.
Papież zauważył, że aby wiara w Chrystusa Zmartwychwstałego stała się życiem trzeba zacząć od autentycznego zrozumienia Zmartwychwstania Jezusa, "będącego punktem wyjścia ku życiu, które nie będzie już poddane marności czasu, ale życiem zanurzonym w wieczności Boga". „W zmartwychwstaniu Jezusa rozpoczyna nowy stan człowieka, oświecający i przemieniający naszą codzienną drogę i otwierający przyszłość jakościowo różną a jednocześnie nową dla całej ludzkości” - wyjaśnił papież. Przypomniał, że z tego powodu św. Paweł nie tylko nierozerwalnie wiąże zmartwychwstanie chrześcijan ze zmartwychwstaniem Jezusa, ale wskazuje także jak należy żyć tajemnicą paschalną w naszym codziennym życiu.
„Nie możemy zatrzymać jedynie dla siebie radości paschalnej, ale powinniśmy ją przekazywać tym, z którymi się spotykamy. Naszym zadaniem i misją jest sprawienie, aby w sercu bliźniego ożyła nadzieja, tam gdzie panuje rozpacz, radość – gdzie jest smutek, życie - gdzie jest śmierć. Świadczenie każdego dnia radości zmartwychwstałego Pana oznacza życie zawsze na sposób paschalny, i sprawienie, aby rozbrzmiała radosna wieść, że Chrystus nie jest ideą, wspomnieniem przeszłości, lecz osobą która żyje z nami, dla nas i w nas i wraz z Nim, przez Niego i w Nim możemy również my czynić nowymi wszystkie rzeczy” – powiedział Ojciec Święty.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.
Dbajcie o relacje rodzinne, bo one są lekarstwem zarówno dla zdrowych, jak i chorych