Znani Hiszpanie o Janie Pawle II

Przed zbliżającą się beatyfikacją Jana Pawła II hiszpański dziennik "ABC" publikuje wspomnienia o polskim papieżu znanych w Hiszpanii osobistości, m.in. słynnego tenora Placido Domingo, byłego piłkarza Emilio Butragueno i sławnych torreadorów.

Jak pisze "ABC" w świątecznym wydaniu, po 26 latach pontyfikatu Jan Paweł II stał się "moralnym punktem odniesienia" dla całej ludzkości i pierwszym papieżem, którego słuchali politycy całego świata. Aby go zobaczyć, na uroczystości i audiencje przyszło ponad 500 mln osób. Był osobistością najczęściej fotografowaną i filmowaną w historii. Był "Papieżem Wielkim".

Według "ABC", charyzmatyczna osobowość Jana Pawła II pozostawiła niezatarty ślad w społeczeństwach, zwykłych ludziach i osobistościach świata polityki, kultury i sportu. Kilku znanych Hiszpanów, zdeklarowanych katolików, wspominało Jana Pawła II na łamach gazety.

Znany tenor, Placido Domingo, trzy razy śpiewał dla papieża i trzy razy był przez niego przyjmowany na audiencji. "Mam wspaniałe wspomnienia z tych spotkań; pamiętam jego spojrzenie, jego ogromną siłę, jakiś magnetyzm, coś niespotykanego" - powiedział.

Śpiewak podkreślił talent literacki Jana Pawła II. Wiersze papieża, do których muzykę napisał syn Placido Domingo, zostały wydane na płycie CD pt. "Amor Infinito" w cztery lata po śmierci Jana Pawła II i zaprezentowane w Watykanie.

Obecny wiceprezes Real Madryt Emilio Butragueno, był piłkarzem tego klubu w latach 1982-95, podczas pontyfikatu Jana Pawła II. "Miał wielką charyzmę, świetny kontakt z ludźmi, podróżował po całym świecie, aby zbliżyć się do wiernych na wszystkich kontynentach" - opowiadał. Według Butragueno, Jan Paweł II przezwyciężył wizerunek "arystokratycznego i zamkniętego Watykanu", "zniósł bariery między Watykanem i społeczeństwem".

Butragueno podkreślił, że papież chciał mieć żywy kontakt ze społeczeństwem przez cały okres swojego pontyfikatu, nawet wtedy, kiedy wydawało się, że fizycznie nie wytrzyma tylu podróży. "Jego pracowitość, jego oddanie, były spektakularne. Pozostawił ślad" - uważa piłkarz.

"Nie mam kompetencji, aby decydować, czy powinien być beatyfikowany, ale podziw, jaki wzbudził u tylu ludzi jest faktem i mówi sam za siebie " - dodaje.

Enrique Ponce, torreador i od kilkudziesięciu lat największa w Hiszpanii osobistość świata korridy, cieszy się z beatyfikacji Jana Pawła II, którą uważa za "sprawiedliwą i zasłużoną". "Nie ograniczył się tylko do religii, ale wpłynął na losy Europy, dał wszystko na rzecz pokoju i wolności. To najbardziej popularny papież w historii" - powiedział Ponce.

Zdaniem innego znanego torreadora, Manuela Jesusa Cida, "Jan Paweł II zawsze będzie wspominany jako papież-pielgrzym, niestrudzony w głoszeniu wiary na całym świecie". "Zawsze był blisko najbardziej potrzebujących, zasługuje na beatyfikację" - podkreślił Cid.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama