Jak papież młodych łowił

Od 1986 roku zgodnie z wolą papieża Jana Pawła II w Niedzielę Palmową obchodzony jest Światowy Dzień Młodzieży. W tym roku po raz dwudziesty szósty.

Tegoroczny Dzień Młodzieży jest przygotowaniem do przypadających w sierpniu Światowych Dni Młodzieży w Madrycie pod hasłem: „Zakorzenieni i zbudowani na Chrystusie, mocni w wierze”.

Jak to się zaczęło?

W 1984 roku Jan Paweł II w Niedzielę Zmartwychwstania Pańskiego przekazał młodzieży Krzyż Roku Świętego. Organizacja Narodów Zjednoczonych ogłosiła 1985 rok Międzynarodowym Rokiem Młodzieży. W Niedzielę Palmową, 15 kwietnia 1985 r. na Placu św. Piotra zgromadziła się młodzież z całego świata i to spotkanie zainspirowało Jana Pawła II do ustanowienia Światowego Dnia Młodzieży.Ten dzień jest tradycyjnie obchodzony w Niedzielę Palmową.

I Światowy Dzień Młodzieży celebrowany w wymiarze diecezjalnym w Niedzielę Palmową miał miejsce 23 marca 1986 roku. Tematem pierwszego ŚDM stały się słowa: „Abyście umieli zdać sprawę z nadziei, która jest w was” (1P 3, 15).

Tego dnia w każdej diecezji gromadzi się młodzież wraz ze swoimi biskupami. Oprócz tych spotkań co dwa lata organizowane są spotkania, w których zwykle uczestniczy Ojciec Święty.

Obchody XXVI Światowego Dnia Młodzieży odbędą się w Madrycie w dniach 16-21 sierpnia. Papież Benedykt XVI jako pierwszy uczestnik ŚDM w Madrycie otrzymał plecak, zawierający pakiet pielgrzyma. W zeszłym roku papież dostał czapkę ŚDM.

Plecak wręczył Ojcu Świętemu w Watykanie arcybiskup stolicy Hiszpanii, kard. Antonio María Rouco Varela.  Ma on kolor czerwony, pomarańczowe suwaki, a jedynym motywem dekoracyjnym jest białe logo ŚDM w Madrycie z napisem: JMJ 2011 Madrid.

W plecaku, który w sierpniu otrzyma każdy zarejestrowany uczestnik ŚDM, znajdują się: różaniec, książeczka pielgrzyma, przewodnik po ŚDM, YouCat – katechizm z przedmową Benedykta XVI, karta na przejazdy komunikacją publiczną w Madrycie, czapka i wachlarz.

 

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama