WKS: Salezjanie apelują o pomoc

Salezjańscy misjonarze z Wybrzeża Kości Słoniowej apelują do organizacji międzynarodowych o objęcie natychmiastową pomocą humanitarną uchodźców wojennych w tym kraju. W przeciwnym wypadku wkrótce może wybuchnąć epidemia cholery, która – jak zaznaczają – zbierze krwawe żniwo przede wszystkim wśród dzieci i ludzi starszych.

Misjonarze szczególnie alarmują w sprawie sytuacji w Duékoué, gdzie znajduje się jedna z salezjańskich misji. Na jej terenie w dramatycznych warunkach znajduje się 30 tys. ludzi. Zamieszkują oni obszar, który normalnie może pomieścić cztery razy mniej ludzi. „Brakuje żywności, wody pitnej i lekarstw. Ludzie śpią pokotem na ziemi. Warunki higieniczne są przerażające. Nie ma wystarczającej liczby ubikacji ani miejsc, gdzie można się umyć” – czytamy w komunikacie wzywającym obecne w Wybrzeżu Kości Słoniowej organizacje międzynarodowe do objęcia natychmiastową pomocą uchodźców.

Salezjanie rozpoczęli zbiórkę funduszy na zorganizowanie długofalowej pomocy medycznej i żywnościowej dla uchodźców, jednak zanim do tego dojdzie trzeba zapobiec wybuchowi epidemii cholery i innych chorób. Sytuacja wciąż jest napięta i niepewna, stąd ludzie boją się wracać do swych domów. Uchodźcy są często legitymowani i wypytywani przez wojska prezydenta Quattary o przynależność etniczną. Budzi to obawy o dalszą przyszłość w Wybrzeżu Kości Słoniowej. Wciąż znajdowane są też kolejne groby ofiar tego kilkumiesięcznego konfliktu. Przedstawiciele Czerwonego Krzyża w okolicach Duékoué znaleźli zbiorową mogiłę z 200 ciałami. Wciąż nie ma ostatecznych danych dotyczących bilansu ofiar.

Więcej informacji

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| POMOC, SALEZJANIE, WKS

Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.