O aktualności nauczania Jana Pawła I na temat pokoju we współczesnych naznaczonych wojną czasach mówił kard. Pietro Parolin podczas prezentacji książki o Papieżu Lucianim. Choć jego pontyfikat trwał zaledwie 34 dni we Włoszech ukazała się właśnie analiza jego papieskiego nauczania: „Il magistero di Giovanni Paolo I. Uno studio storico e teologico attraverso le carte d’archivio”.
Świadectwem nauczania Jana Pawła I na temat pokoju było jego zaangażowanie na rzecz pojednania w Ziemi Świętej. To właśnie za jego krótkiego pontyfikatu miały miejsce słynne rokowania pokojowe w Camp David z udziałem prezydentów Stanów Zjednoczonych i Egiptu oraz premiera Izraela. Jan Paweł I zapewnił o swym poparciu dla tych negocjacji podczas audiencji ogólnej 20 września 1978 r. Utrzymywał też korespondencyjny kontakt z ówczesnym prezydentem USA Jimmym Carterem. Zabiegał o pokój całkowity, który nie pozostawiałby żadnych kwestii nierozwiązanych oraz sprawiedliwy, czyli zadowalający dla wszystkich stron konfliktu.
Jak podkreślił kard. Parolin, przykład Jana Pawła I wskazuje drogę również dzisiejszym dążeniom do pokoju.
„Spośród apeli, które wystosował pamiętamy przede wszystkim ten, który dotyczył pertraktacji między Izraelczykami i Palestyńczykami. Mogą mieć one zastosowanie również w dzisiejszym świecie. Nadal jest prawdą to, co Kościół zawsze nauczał, a co Jan Paweł I tak często powtarzał, że tylko na drodze dialogu można osiągnąć pokój, tam, gdzie bierze się pod uwagę różne wymogi i aspiracje. (…) Szczery dialog, jak mówił Jan Paweł I, ma prowadzić do pokoju sprawiedliwego, czyli takiego, który wszystkich zadowoli, oraz pokoju definitywnego, który rozwiązuje wszystkie problemy.“
Wśród tematów rozmowy wymieniono wojnę na Ukrainie i inicjatywy mające na celu jej zakończenie.
Z przekazanych informacji wynika, że papież nie przyjął ostatnio żadnych wizyt.
Tłumy na ulicach, całonocne czuwania w kościołach... 20 lat temu Polska żegnała Jana Pawła II.
Wskazuje na to w rozmowie z Radiem Watykańskim abp Renato Boccardo.