Modlitwa, głoszenie i misja – te trzy drogowskazy na drodze służby powołaniom Papież Franciszek wskazał wielkiej rodzinie wokacjonistów. Należących do niej kapłanów, siostry zakonne oraz świeckich przyjął na specjalnej audiencji z okazji pierwszej rocznicy kanonizacji założyciela zgromadzeń wokacjonistów, św. Justyna Russolillo, niestrudzonego apostoła powołań.
Ojciec Święty przypomniał, że to modlitwa jest korzeniem każdego apostolatu. „Prymat nie należy do dzieł, struktur i organizacji, ale do modlitwy” – mówił Franciszek. Przypomniał, że to właśnie modlitwa zmienia ludzkie serca i sprawia, że w naszym życiu odbija się czułość Boga.
Papież – poświęcajcie się ewangelizacji
„Powołania, zwłaszcza te do życia konsekrowanego, często rodzą się w kontakcie z jakimś kapłanem lub zakonnicą, którzy ukazują piękne człowieczeństwo, pokój serca, niezwyciężoną radość, pokorną miłość i gościnność. I to właśnie modlitwa czyni nas takimi. Nie zaniedbujmy jej! Módlmy się intensywnie o powołania – apelował Franciszek. – W waszym apostolacie nie możemy zapominać o znaczeniu głoszenia. Św. Justyn zachęcając do pielęgnowania powołań szczególnie zalecał nauczanie katechizmu. Jest to wskazanie, które zachowuje swoje znaczenie i czyni charyzmat aktualnym. W dzisiejszym kontekście kulturowym, gdy zanika poczucie obecności Boga i słabnie wiara, może się zdarzyć, że ludzie, zwłaszcza młodzi, nie są w stanie zrozumieć sensu i kierunku swojego życia i być może zadowalają się życiem z dnia na dzień lub planują je, nie zadając sobie pytania, jaka jest ich droga, jakie marzenie ma dla nich Pan. Wtedy widzimy potrzebę powrotu do ewangelizacji: głoszenia Słowa, przekazywania treści wiary w sposób prosty i pełen pasji oraz towarzyszenia ludziom w rozeznawaniu. Oto, co wam zalecam: docierajcie do wszystkich z radością Ewangelii, pomagajcie ludziom w rozeznawaniu duchowym, poświęcajcie się ewangelizacji!“
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.
Nowe władze polskiego Episkopatu zostały wybrane w marcu 2024 roku.