Zmiany w synodzie: świeccy z prawem głosu, parytet płci

Franciszek zrewolucjonizował instytucję Synodu Biskupów.

Do tej pory, jak sama nazwa wskazuje, prawo głosu mieli na nim jedynie biskupi oraz pojedynczy kapłani, jak na przykład przedstawiciele zakonów męskich. Na najbliższym zgromadzeniu prawo głosu będą mieli również świeccy i osoby konsekrowane. Co więcej, w tym 70-osobowym gronie zalecany jest parytet płci. Papież chce jednak, by synod nadal zachował swój biskupi charakter.

Franciszek zatwierdził te zmiany 17 kwietnia. Dziś zostały one zaprezentowane na konferencji prasowej przez kardynałów Grecha i Hollericha. Na ich mocy w synodzie z prawem głosu weźmie udział po pięciu przedstawicieli męskich i żeńskich zgromadzeń zakonnych, wybranych przez unie przełożonych generalnych. Ponadto na przyszłym zgromadzeniu nie będzie już audytorów. Natomiast będzie w nim uczestniczyło 70 członków, nie biskupów, przedstawicieli ludu Bożego. Zostaną oni wybrani przez Papieża z listy 140 kandydatów zgłoszonych przez międzynarodowe zgromadzenia konferencji episkopatów i zgromadzenie patriarchów katolickich Kościołów Wschodnich, po 20 osób z każdego zgromadzenia. Zaleca się, by 50 proc. tego grona stanowiły kobiety i by uwzględniono też obecność młodych. Ponadto osoby nie będące biskupami mogą się również znaleźć w gronie uczestników synodu z papieskiej nominacji.

W zgromadzeniu bez prawa głosu wezmą natomiast udział delegaci innych wyznań chrześcijańskich, eksperci, a także, po raz pierwszy, „facilitatorzy, czyli osoby eksperckie, których zadaniem jest ułatwianie pracy na poszczególnych etapach zgromadzenia”.

Inna zmiana dotyczy przedstawicieli Kurii Rzymskiej. Dotychczas w Synodzie uczestniczyli zwierzchnicy dykasterii wskazani przez Papieża. Na przyszłym zgromadzeniu Ojciec Święty będzie mógł wskazać kogoś innego niż zwierzchnika dykasterii.

Informacje na temat przyszłego zgromadzenia synodalnego zostały podane w formie pytań i odpowiedzi. Dotyczą one również wyboru przedstawicieli biskupów. Ich liczba zależy od wielkości konferencji episkopatu i waha się od jednego, dla zgromadzenia liczącego do 25 biskupów, do pięciu, jeśli biskupów jest ponad 200. Każdy wybór będzie musiał zostać zatwierdzony przez Papieża i do tego czasu nie wolno podawać nazwisk do publicznej wiadomości.

Pomimo ogłoszonych dziś zmian, pierwotny charakter Synodu, jako zgromadzenia biskupów zostanie zachowany. Biskupi będą bowiem stanowić 75 proc. uczestników, a ponadto uczestnicy, którzy nie są biskupami zostaną zaproponowani w wyniku rozeznawania przeprowadzonego przez episkopaty.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama

Reklama

Reklama