Papież Franciszek, zwracając się do Polaków podczas środowej audiencji generalnej wyraził pragnienie, by świadectwo polskich męczenników pobudzało "do odwagi i ofiarności w służbie Bogu i braciom". W ten sposób nawiązał do Dnia Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej, który będzie obchodzony w sobotę.
Zwracając się do Polaków papież powiedział: "Już za kilka dni w Narodowym Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu będziecie obchodzić Dzień Męczeństwa Duchowieństwa Polskiego w czasie II wojny światowej".
"Życzę, by świadectwo polskich męczenników pobudzało kapłanów, osoby konsekrowane, wiernych świeckich, a szczególnie młodzież, do odwagi i ofiarności w służbie Bogu i braciom" - dodał Franciszek.
W katechezie na temat świadków gorliwości apostolskiej papież mówił o świadectwie mniszek i mnichów. Jak stwierdził, "ich modlitwa jest tlenem dla wszystkich, niewidzialną siłą, która podtrzymuje misję".
Papież wskazał przykład ormiańskiego mnicha świętego Grzegorza z Nareku, Doktora Kościoła, który żył około roku tysięcznego. Zauważył, że najbardziej uderza w nim uniwersalna solidarność: "błaga Boga o miłosierdzie, wychodząc od ludzkich nędz, których nie widzi u innych, lecz przede wszystkim w sobie samym", "prosi o przebaczenie i uzdrowienie, nawet dla nieprzyjaciół".
W czasie audiencji na placu Świętego Piotra Franciszek prosił wiernych, by nie zapominali modlić się za "udręczoną Ukrainę".
Dotychczasowego proboszcza w Białym Borze i kustosza tamtejszego sanktuarium.
Gotowość do przyjęcia w Watykanie przedstawicieli Rosji i Ukrainy na potrzeby negocjacji.
Leon XIV przyjął na audiencji w Castel Gandolfo prezydenta Ukrainy.
Papież podczas Eucharystii w ekologicznej farmie w Castel Gandolfo.
Papież Leon XIV kieruje słowa, które poruszają sumienia i budzą nadzieję.
Władze rodzinnej miejscowości Leona XIV zamierzają kupić dom, w którym spędził dzieciństwo.
Impuls do realizacji projektu pochodził od Żandarmerii Watykańskiej.
Pokój? Jedność? Doktryna społeczna? AI? Co może być jej tematem?