Oczekujemy Ojca Świętego, wszystko jest już gotowe – mówi kongijski biskup Félicien Mwanama Galumbulula. Jak dodaje, w kościołach na prośbę miejscowego episkopatu odmawia się po każdej mszy specjalną modlitwę, aby ta pielgrzymka papieska przyczyniła się do pojednania w Demokratycznej Republice Konga. Ludność bardzo pragnie, aby Papież przywrócił pokój.
Biskup diecezji Luiza zaznacza, że Kinszasa jest w pełni zmobilizowana. Miasto zapełniło się plakatami witającymi Papieża oraz jego towarzyszy. Co ważniejsze, do stolicy ściągnęły tłumy ludzi przygotowujące się do wysłuchania następcy św. Piotra. Wcześniej Kościół prowadził specjalne przygotowania do pielgrzymki, m.in. organizując cykle katechez wyjaśniających znaczenie wizyty Franciszka. Bp Galumbulula tłumaczy, że dzisiaj dla Konga największym wyzwaniem jest konflikt na wschodzie.
Przeczytaj: Nikaragua. Trzem księżom i diakonowi grozi 10 lat więzienia
Wojny na wschodzie mają na celu eksploatację złóż koltanu
„Bardzo nas martwi sytuacja we wschodniej części kraju, graniczącej z Rwandą, Ugandą i Burundi. Każdego dnia umierają tam ludzie. […] W tym regionie przebywają rebelianci, których cele niestety nie są dokładnie znane, a także grupy zajmujące się eksploatacją złóż koltanu. […] Od czasów wojny w Rwandzie […], kiedy Kongo otwarło granice, by przyjąć Rwandyjczyków, aż do dzisiaj padamy ofiarami naszej gościnności. Nie ma już pokoju w tym regionie. Tak wiele grup, narodów i państw […] zajmuje się dzieleniem zysku ze złóż koltanu.“
Hierarcha przypomina, że pierwotnie Papież miał się również udać na wschód kraju, do Gomy, ale zaogniony konflikt niestety na to nie pozwolił. Kongijczycy liczą jednak, że nadchodząca wizyta może zmienić sytuację.
Chcemy pojednania w Chrystusie
„Mottem wizyty jest: «pojednani w Chrystusie». Chcemy tego pojednania. Ojciec Święty przybywa jako pasterz Kościoła powszechnego. Jego nauczanie przypomina o godności ludzkiej, sprawiedliwości, pokoju w świecie. Mówił o uniwersalnym braterstwie w swych ostatnich listach. Mamy nadzieję i modlimy się o to, że wizyta papieska przyniesie pokój w samym Kongo, a także pokój z naszymi sąsiadami.“
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.