Papież przypomina o losie prześladowanych chrześcijan, ale zaprasza też do modlitwy i działania, aby wierzący w Chrystusa coraz bardziej angażowali się w tworzenie pełnej komunii.
Papież o spalonym kapłanie, prosi o modlitwę za prześladowanych
Na dzisiejszym spotkaniu z wiernymi Papież przypomniał też o losie chrześcijan, którzy doświadczają prześladowań. Okazją ku temu było brutalne zabójstwo kolejnego kapłana w Nigerii.
Ks. Isaac Achi został spalony żywcem na plebani w ubiegłą niedzielę. Nieznani sprawcy splądrowali najpierw kościół, a następnie podłożyli ogień pod plebanię. W budynku znajdowało się dwóch księży, którzy świadomi zagrożenia, wzajemnie się wyspowiadali, by w ten sposób przygotować się na śmierć. Jednemu z kapłanów udało się przeżyć, ks. Achi zginął w płomieniach.
„Proszę was wszystkich o modlitwę za ks. Isaaca Achi, z diecezji Minna, w północnej Nigerii, który został zabity w ostatnią niedzielę w domu parafialnym. Jak wielu chrześcijan cierpi z powodu przemocy, której doświadcza na własnej skórze: módlmy się za nich!“
Papież do Polaków: bądźcie Kościołem otwartym i wychodzącym
Na początku „Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan”, Papież zaprosił wszystkich do modlitwy i działania, aby wierzący w Chrystusa coraz bardziej angażowali się tworzenie pełnej komunii. Wezwał, aby z pełnym oddaniem i w każdym środowisku życia zobowiązali się do bycia budowniczymi pojednania i pokoju.
Do Polaków Ojciec Święty powiedział:
Pozdrawiam serdecznie obecnych tu Polaków! W waszych domach i parafiach rozbrzmiewają jeszcze tradycyjnie kolędy, trwają wizyty duszpasterskie. Niech te wydarzenia pomogą wam być Kościołem otwartym, wychodzącym do tych, którzy nie uczestniczą już w życiu parafialnym – zaznaczył Papież. - Wielu kapłanów i wspólnot niepokoi się o tych, którzy odchodzą, a myśląc o nich tym bardziej pamięta o nich w modlitwie. Prośmy dla wszystkich o łaskę mocnej wiary i dar pasterskiej gorliwości dla kapłanów. Z serca wam błogosławię.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.