O potrzebie wrażliwości na te osoby, których nie ma we wspólnocie Kościoła mówił Ojciec Święty w rozważaniu przed niedzielą modlitwą „Anioł Pański”.
Papież, podobnie jak to czyni co tydzień, nawiązał do czytanego dzisiaj fragmentu Ewangelii (Łk 15, 4-32), zawierającego trzy przypowieści o miłosierdziu: o pasterzu poszukującym zagubionej owcy, kobiecie, która znajduje zagubioną monetę, oraz ojcu syna marnotrawnego. Zauważył, że łączy je niepokój z powodu braku. „Ten, kto kocha, niepokoi się o tego, którego brakuje, tęskni za tym, który jest nieobecny, szuka tego, który się zagubił, czeka na tego, który się oddalił. Chce bowiem, aby nikt się nie zatracił” – skomentował Franciszek.
Ojciec Święty podkreślił, że taki właśnie jest Bóg, który cierpi z powodu naszego oddalenia, a gdy się zagubimy, czeka na nasz powrót. „Zawsze Bóg czeka na nas z otwartymi ramionami, niezależnie od sytuacji życiowej, w której się zagubiliśmy” – podkreślił papież.
Jezus przyjmując grzeszników i jedząc z nimi objawia nam, że Bóg jest właśnie taki: nikogo nie wyklucza, chce obecności wszystkich na swojej uczcie, bo wszystkich kocha jak swoje dzieci. #EwangeliaDnia (Łk 15,4-32)
— Papież Franciszek (@Pontifex_pl) 11 września 2022
Franciszek zachęcił wiernych, by nie zadowalali się pozornym spokojem we własnym gronie, lecz żywili niepokój z powodu tych, których brakuje. „Ojciec prosi nas, abyśmy byli wrażliwi na dzieci, za którymi najbardziej tęskni. Pomyślmy o jakiejś osobie, którą znamy, która jest nam bliska, a która może nigdy nie słyszała, by ktoś powiedział jej: «Wiesz, jesteś ważny dla Boga»” – zaapelował Ojciec Święty na zakończenie swego rozważania.
Po odmówieniu modlitwy „Anioł Pański” i udzieleniu apostolskiego błogosławieństwa Ojciec Święty wezwał do kontynuowania modlitwy w intencji Ukrainy.
"Módlmy się nadal za naród ukraiński, aby Pan dał mu pocieszenie i nadzieję. W tych dniach kardynał Krajewski, prefekt Dykasterii do spraw Posługi Miłosierdzia, przebywa na Ukrainie, aby odwiedzić różne wspólnoty i dać konkretne świadectwo bliskości papieża i Kościoła" - wzywał papież.
Franciszek prosił również o modlitwę w intencji jego zbliżającej się podróży do Kazachstanu:
"Pojutrze wyjadę na trzydniową podróż do Kazachstanu, gdzie wezmę udział w Kongresie Zwierzchników Religii Światowych i Tradycyjnych. Będzie to okazja do spotkania wielu przedstawicieli religijnych i dialogu jako bracia ożywieni wspólnym pragnieniem pokoju, pokoju, którego spragniony jest nasz świat. Już teraz pragnę skierować serdeczne pozdrowienie do uczestników, a także do władz, do wspólnot chrześcijańskich i całej ludności tego bardzo rozległego kraju. Dziękuję za przygotowania i pracę wykonaną w związku z moją wizytą. Proszę wszystkich, aby wspierali modlitwą tę pielgrzymkę pokoju".
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.