W przyszły wtorek Papież rozpocznie 38. podróż apostolską. Tym razem odwiedzi Kazachstan. Głównym punktem wizyty będzie udział w VII Kongresie Liderów Światowych i Tradycyjnych Religii w stolicy tego kraju, Nur-Sułtanie. Nie zabraknie również spotkania z rozproszoną i stanowiącą znaczną mniejszość wspólnotą katolicką.
W Święto Podwyższenia Krzyża Świętego Franciszek odprawi Mszę na terenie Targów Expo 2017, gdzie przygotowano 5, 5 tys. miejsc siedzących. Abp Tomasz Peta, stojący na czele Archidiecezji Najświętszej Maryi Panny w Astanie podkreślił w rozmowie z Radiem Watykańskim wielkie zaangażowanie strony rządowej, która zajęła się przygotowaniem ołtarza polowego na potrzeby celebracji. Następnego dnia rano w katedrze Matki Bożej Nieustającej Pomocy odbędzie się spotkanie Ojca Świętego z duchowieństwem: biskupami, kapłanami, diakonami, zakonnikami, siostrami zakonnymi i z wiernymi świeckimi. Zebrani podzielą się świadectwami oraz wysłuchają przesłania Papieża. Mówi abp Tomasz Peta.
„Ojciec Święty po swoim przemówieniu i oddaniu w modlitwie Matce Bożej Kazachstanu i Azji Centralnej pobłogosławi nową ikonę, która jest tryptykiem o dużych rozmiarach: 3 m szerokości i ok. 2 m wysokości. Ta ikona nazywa się Matka Wielkiego Stepu. Przeznaczona jest do Sanktuarium Narodowego Królowej Pokoju w Ozornoje. Matka Boża i Dzieciątko Jezus mają rysy kazachskie. Ta ikona jest jeszcze mało znana. Dopiero niedawno została napisana, ale ci co ją widzą już zachwycają duchowością tej ikony. Każdy mieszkaniec Kazachstanu, nie tylko katolicy, przyjmuje wizytę Papieża Franciszka z wielką nadzieją – zaznaczył abp Peta. – Wojna na Ukrainie jest wielką raną i tak po ludzku nawet trudno sobie wyobrazić jak tę ranę zagoić, ale jest jeszcze Boża siła i dlatego wizyta Ojca Świętego Franciszka budzi nadzieję, że ten tak bardzo oczekiwany pokój nadejdzie, tym bardziej, że patronką Kościoła w Kazachstanie i Azji Centralnej jest Królowa Pokoju.“
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.
Na portalu Vatican News w 53 językach, w tym w języku migowym.