Archidiecezja Matki Bożej w Moskwie zorganizowała pielgrzymkę z okazji wizyty Papieża Franciszka w Kazachstanie. W połowie września w stołecznym Nur-Sułtan Ojciec Święty weźmie udział w Kongresie Przywódców Religii Światowych i Tradycyjnych. Celem zorganizowanego po raz siódmy spotkania jest promowanie pokoju oraz niewykorzystywania religii do usprawiedliwiania konfliktów.
Pielgrzymka, która odbędzie się pod hasłem „Jesteśmy świadkami jedności”, wyruszy z Moskwy 12 września. Pierwszym przystankiem będzie syberyjski Omsk. Kolejnego dnia pątnicy dotrą do Karagandy w Kazachstanie, a stamtąd udadzą się do Karłagu, jednego z największych sowieckich łagrów, w którym życie straciło kilkadziesiąt tysięcy internowanych. Było to również miejsce męczeństwa wielu chrześcijan, także rosyjskich.
14 września grupa przeniesie się do Nur-Sultan, by uczestniczyć w Mszy pod przewodnictwem Papieża Franciszka.
„Będzie to najważniejszy moment naszego pielgrzymowania. Swoją obecnością chcemy wyrazić jedność z Papieżem i okazać mu bliskość” – powiedział w rozmowie z Radiem Watykańskim arcybiskup Moskwy Paolo Pezzi.
Rosjanie kochają Papieża
„Wizyta Papieża w Kazachstanie jest bardzo ważna dla nas, rosyjskich katolików. Nie wiemy, czy i kiedy Papież będzie mógł przyjechać do Rosji, a Kazachstan jest przecież najbliższym dla nas krajem spośród tych, które odwiedził Ojciec Święty. Jest to dla nas doskonała okazja również dlatego, że do Kazachstanu możemy podróżować bez zbędnych formalności – powiedział abp Pezzi. – Pielgrzymka Ojca Świętego jest szansą, byśmy mogli wyrazić naszą wiarę i przywiązanie do Papieża, ale przede wszystkim naszą miłość, bo Rosjanie kochają Papieża. To wszystko motywuje nas do pielgrzymowania na spotkanie z Franciszkiem.“
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.