Watykan: Odwołano procesję Bożego Ciała

Z powodu problemów papieża Franciszka z kolanem i wynikających z tego ograniczeń oraz specyficznych wymagań liturgicznych w tym roku w uroczystość Bożego Ciała nie zostanie odprawiona msza połączona z procesją - poinformował Watykan w poniedziałek.

To kolejna zmiana w programie aktywności papieża, ogłoszona w ostatnim czasie. Ma ona związek z utrzymującym się od dłuższego czasu bólem kolana, przez który Franciszek musiał znacznie ograniczyć poruszanie się. Od maja korzysta z wózka inwalidzkiego.

W piątek Watykan podał, że także z tego powodu papież przełożył podróż do Demokratycznej Republiki Konga i Sudanu Południowego, planowaną na początek lipca.

Boże Ciało jest tradycyjnym świętem dla Rzymu, które dawniej odbywało się w czwartki, z Mszą św. w bazylice św. Jana na Lateranie, procesją eucharystyczną przemierzającą Via Merulana i błogosławieństwem eucharystycznym przy bazylice Santa Maria Maggiore. Papież Franciszek wielokrotnie domagał się przeniesienia jej w inne miejsca i na niedziele, aby zachęcić wiernych do udziału. W 2018 r. celebrował ją w Ostii, w 2019 r. w parafii Santa Maria Consolatrice w Casal Bertone. Następnie w związku z ograniczeniami związanymi z pandemią 6 czerwca 2021 r. papież Franciszek odprawił Mszę św. przy ołtarzu katedry w Bazylice św. Piotra, przy ograniczonej liczbie wiernych.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama