Papież Franciszek powiedział w czwartek pielgrzymom z archidiecezji łódzkiej, że błogosławi tych, którzy "otwierają swój umysł i serca, domy i zasoby dla chorych, starszych, bezrobotnych, bezdomnych, imigrantów, wszystkich ubogich, cierpiących i wykluczonych". Pielgrzymka przybyła do Rzymu z okazji stulecia powstania diecezji.
Wiernym i duszpasterzom towarzyszyli przedstawiciele lokalnych władz z miasta i województwa oraz innych Kościołów chrześcijańskich, a także łódzkiego oddziału Polskiej Rady Ekumenicznej.
Franciszek podkreślił w przemówieniu skierowanym do pielgrzymów: wasza obecność jest "świadectwem waszej wiary i waszej miłości do Kościoła".
Jak zauważył nawiązując do trwającego obecnie procesu synodalnego, "także pielgrzymka jest pięknym obrazem Kościoła synodalnego, który faktycznie podąża drogami apostołów razem, jak jedna rodzina sióstr i braci, pochodzących z różnych parafii oraz z wielu wspólnot i grup kościelnych".
Odnosząc się do obecności reprezentantów innych wyznań papież stwierdził: "Wiem, że wasza obecność tutaj i wasza wspólna modlitwa w Rzymie jest osadzona w systematycznych, codziennych relacjach i działaniach ekumenicznych. Wasza jedność w różnorodności jest znakiem synodalności. Jest to synodalność konkretna. Dziękuję".
"W innym czasie wzajemnie się ekskomunikowaliśmy. Teraz dzięki Bogu nazywamy siebie braćmi. Zachowajcie nadal jedność wśród nas wszystkich" - apelował Franciszek.
"Zachęcam was - dodał papież - abyście zachowywali ekumeniczną determinację, pamiętając, że ekumenizm w Kościele nie jest czymś opcjonalnym czy ozdobnym, ale postawą zasadniczą".
Franciszek powiedział także: "Dziś miłosierdzie wymaga wielkiej wyobraźni. Ma wiele twarzy, tak wiele, jak wielu jest ludzi zranionych i leżących na ziemi. Każdy nosi w sobie jakąś ranę, choć nie wszystkie są widoczne. Z serca błogosławię waszym dziełom miłosierdzia, również tym dokonanym indywidualnie i spontanicznie".
"Błogosławię tych, którzy otwierają swój umysł i serca, domy i zasoby dla chorych, starszych, bezrobotnych, bezdomnych, imigrantów, wszystkich ubogich, cierpiących i wykluczonych oraz dla dzieci potrzebujących domu i rodziny" - dodał.
"W ten sposób Kościół przybiera najbardziej ewangeliczne oblicze, oblicze Miłosiernego Samarytanina, który nie chce i nie potrafi być obojętnym" - wskazał papież.
"Życzę Wam wiarygodności, spójności i pociągającej mocy świadectwa; doświadczania i pielęgnowania coraz bardziej braterskich relacji w waszym Kościele" - mówił Franciszek pielgrzymom z archidiecezji łódzkiej.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.