W tej mrocznej godzinie Kościół w sposób szczególny jest zobowiązany do modlitwy o pokój i okazywania bliskości ofiarom wojny.
Uroczysty akt poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi ma być gestem całego Kościoła powszechnego – pisze Papież w liście do biskupów, prosząc, by wraz ze swymi kapłanami, zakonnikami i wiernymi przyłączyli się do tego aktu. W tym celu Franciszek załącza do listu tekst konsekracji, który odczyta w Bazylice Watykańskiej w piątek o godz. 18:30.
W liście do biskupów Papież zauważa, że trwająca już od niemal miesiąca wojna przynosi każdego dnia coraz to straszniejsze cierpienia umęczonemu społeczeństwu Ukrainy, stanowiąc zarazem zagrożenie dla pokoju w świecie. W tej mrocznej godzinie Kościół w sposób szczególny jest zobowiązany do modlitwy o pokój i okazywania bliskości ofiarom wojny. Dlatego też w przyszły piątek Franciszek wraz z całym Kościołem chce zanieść do Boga za pośrednictwem Jego i naszej Matki, krzyk boleści tych, którzy cierpią i błagają o zakończenie walk, zawierzając przyszłość ludzkości Królowej Pokoju.
Franciszek przypomina, że w Bazylice Watykańskiej akt konsekracji zostanie poprzedzony nabożeństwem pokutnym, które rozpocznie się już o godz. 17., aby w ten sposób, poprzez przyjęcie Bożego przebaczenia, przygotować się do błagania o pokój. Papież zachęca biskupów, aby tego dnia zgromadzili wiernych na wspólnej modlitwie. Załączając zaś do listu tekst konsekracji, prosi by był on tego dnia odczytywany w duchu braterskiej jedności. Niech w ten sposób – pisze Papież – święty Lud Boży z przejęciem i jednym głosem zanosi błagania do swej Matki.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.