Papież Franciszek zaapelował w niedzielę o przerwanie "odrażającej wojny" i "okrucieństwa" na Ukrainie. Jak zaznaczył, "gwałtowna agresja" przeciwko temu krajowi "nie zatrzymuje się". Ataki na ludność cywilną uznał za "nieludzkie" i "bluźniercze". "Nie ma dla nich usprawiedliwienia"- powiedział.
Podczas spotkania z tysiącami wiernych na modlitwie Anioł Pański w południe w Watykanie Franciszek mówił, że to co się dzieje, to "bezsensowna masakra, w której codziennie powtarza się okrutna rzeź".
"Proszę wszystkich przedstawicieli wspólnoty międzynarodowej, by naprawdę zaangażowali się w to, by zakończyć tę odrażającą wojnę" - oświadczył. Po tych słowach rozległy się brawa na placu Świętego Piotra.
ATAK ROSJI NA UKRAINĘ [relacjonujemy na bieżąco]
"Także w tym tygodniu pociski, bomby spadały na cywilów, starców, dzieci i kobiety w ciąży" - przypomniał. Dodał, że odwiedził ranne ukraińskie dzieci w szpitalu w Rzymie. "Jedno nie ma ręki, inne jest ranne w głowę; to niewinne dzieci" - mówił.
"Myślę o milionach ukraińskich uchodźców, którzy muszą uciekać zostawiając wszystko. Odczuwam wielki ból za tych, którzy nie mają nawet możliwości uciec. Tylu dziadków, chorych i ubogich, rozdzielonych ze swoimi rodzinami, tyle dzieci i osób słabych zostaje, by umrzeć pod bombami, nie mogąc otrzymać pomocy i znaleźć bezpieczeństwa czy schronienia" - powiedział papież.
"To wszystko - dodał - jest nieludzkie, a wręcz bluźniercze, bo jest sprzeczne ze świętością życia ludzkiego, zwłaszcza bezbronnego życia ludzkiego, które trzeba szanować i chronić, a nie eliminować i które jest ważniejsze od wszelkiej strategii".
"Nie zapominajmy: to jest okrucieństwo; nieludzkie i bluźniercze" - powtórzył papież.
Podziękował duchowieństwu, które niesie pomoc ludności Ukrainy i okazuje bliskość oraz braterstwo. Wymienił nuncjusza apostolskiego arcybiskupa Visvaldasa Kulbokasa, który od początku wojny pozostaje w Kijowie i blisko jest cierpiącego narodu ukraińskiego.
"Bądźmy blisko z tym umęczonym narodem" - zaapelował. Prosił: "Nie przyzwyczajajmy się do wojny i do przemocy". Papież wzywał, by nieść pomocy niestrudzenie nie tylko teraz, ale także w następnych tygodniach i miesiącach.
"Pomyślmy o tych kobietach z dziećmi, które wraz z upływem czasu, bez pracy i rozdzielone z mężami będą celem sępów w społeczeństwie, chrońmy je, proszę" - wezwał.
Zachęcił wszystkie wspólnoty religijne i wiernych, by przyłączyły się do niego 25 marca, gdy poświęci ludzkość, a zwłaszcza Rosję i Ukrainę Niepokalanemu Sercu Maryi, by przyniosła pokój światu.
Wierni na placu modlili się z papieżem za cierpiących na Ukrainie.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.