Tornielli: Papieżowi chodzi o ocalenie ludzkich istnień

Słowacki premier: Liczymy na alternatywne kanały Watykanu w sprawie zakończenia wojny w Ukrainie.

W rozmowie z papieską rozgłośnią dyrektor wydawniczy mediów watykańskich Andrea Tornielli zwrócił uwagę, że Franciszek po raz kolejny nazwał wojnę Rosji z Ukrainą niedopuszczalną agresją zbrojną oraz wezwał cały Kościół do intensywnej modlitwy o jej zakończenie, a także przypomniał, że Bóg jest Bogiem pokoju i nie można w jego imię usprawiedliwiać wojny, terroryzmu i nienawiści.

Andrea Tornielli uważa za szczególnie bolesny fakt, że obecna wojna obejmuje dwa sąsiadujące ze sobą narody chrześcijańskie, które łączy ten sam chrzest a większość wyznawców modli się w tym samym obrządku.

Oprócz ofiar pośród ludności, wojna niesie ze sobą także ogromne straty materialne, których niwelowanie potrwa latami, a jeszcze więcej czasu zajmie uleczenie z ran powstałych w sercach na skutek nienawiści i przemocy.

Dyrektor wydawniczy mediów watykańskich przypomniał o powtarzanych przez Papieża słowach o trzeciej wojnie światowej w kawałkach i o jego stanowczym sprzeciwie wobec użycia bomby atomowej oraz handlu bronią. Tornielli wskazał na cechę charakterystyczną stanowiska ostatnich Papieży wobec konfliktów, które wybuchają na świecie:

„Tradycją nauczania papieskiego jest to, że podczas rozpoczętych już wojen, agresorzy nie są nazywani z imienia i nazwiska. Papieże nie wskazują ich nie dlatego, że chcą ich ukrywać, czy z jakiegoś innego powodu dyplomatycznego, ale po prostu dlatego, że nigdy nie chcą zamknąć drzwi do możliwego dialogu. Ich celem zawsze pozostaje ocalenie ludzkich istnień oraz doprowadzenie w najszybszy możliwy sposób do negocjacji. Widzimy to w przypadku wszystkich Papieży XX wieku i w tym znaczeniu Franciszek działa w duchu swoich poprzedników. Celem działania Papieża jest stawanie po stronie ofiar oraz poszukiwanie sposobu, aby więcej ich nie było. To jest najważniejszy motyw, który przyświeca mu w kierowaniu apeli. To nie oznacza nigdy umieszczanie na tej samej płaszczyźnie agresora i zaatakowanego, bez rozróżniania ich, ale jest to wyraz myślenia w duchu odpowiedzialności o przyszłości.“

*

Rosyjska inwazja na Ukrainie zdominowała wizytę słowackiego premiera w Watykanie. Z tego samego powodu również audiencja u Papieża miała dość nietypowy jak na spotkania z politykami przebieg. Zakończyła się wspólną modlitwą o pokój dla Ukrainy. Eduard Heger podziękował Papieżowi za jego wyraźną postawę podczas tego konfliktu. Franciszek powiedział mi, że nigdy nie możemy się poddawać i zawsze trzeba wierzyć w możliwość zakończenia wojny – przyznał szef słowackiego rządu.

Rozmawiając po audiencji z dziennikarzami podkreślił, że zarówno on, jak i Papież są zgodni w potępieniu rosyjskiej agresji. Wyraziliśmy też nasze wsparcie dla narodu ukraińskiego w tych trudnych chwilach – powiedział słowacki premier. Podkreślił, że trzeba wykorzystać wszystkie możliwe kanały, by wpłynąć na Putina.

„Rozmawialiśmy o tym, jak znaleźć drogę do powstrzymania tego zła na Ukrainie. Chodzi o to, by wykorzystać wszystkie możliwe kanały i trwać w nadziei, że nam się to uda. Bardzo się cieszę, że na zakończenie mogłem się razem z Ojcem Świętym pomodlić o pokój na Ukrainie. Podziękowałem też Papieżowi za jego wizytę na Słowacji. Mocne przesłanie, które nam wtedy pozostawił do dziś wybrzmiewa w tym trudnym czasie. On też mile wspomina tę wizytę, przytaczał różne doświadczenia z tej podróży. Natomiast podczas spotkania w sekretariacie stanu kard. Pietro Parolin interesował się strategią Europy i Słowacji, biorąc pod uwagę uzależnienie od dostaw rosyjskiego gazu i ropy, pytał się jakie mamy alternatywy. Dałem mu więc pewien wgląd do rokowań, które odbyły się ostatnio w Paryżu. Rozmawialiśmy też o ważnej pozycji i roli Watykanu, ponieważ ma on całkiem inne kanały niż państwa unijne. Cieszę się, że Watykan chce w tym pomóc, poprzez rokowania z przedstawicielami Cerkwi prawosławnej, bo i w ten sposób można wpływać, dążąc do zakończenia rosyjskiej agresji na Ukrainie.“

Słowacki premier poinformował też Papieża o sytuacji uchodźców na Słowacji i podziękował za ogromne zaangażowanie Kościoła w udzielanie im pomocy. Franciszek podziękował Słowakom za ich postawę i poinformował Hegera, że już niebawem na Słowację uda się jako papieski wysłannik kard. Michael Czerny, aby okazać jego bliskość ukraińskim uchodźcom.

«« | « | 1 | » | »»

TAGI| PAPIEŻ, UKRAINA

Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg