Watykan: wzrost wydatków na wojsko w obliczu ubóstwa to skandal

Stolica Apostolska zaapelowała w Genewie o kontynuowanie wszelkich wysiłków na rzecz ogólnego rozbrojenia. W szwajcarskiej siedzibie ONZ trwa konferencja dotycząca konwencji o zakazie lub ograniczeniu użycia broni konwencjonalnych, uważanych za powodujące nadmierne cierpienia oraz mające niekontrolowane skutki.

Delegat Stolicy Apostolskiej ks. John Putzer zaznaczył, że w obliczu pandemii, poważnych kryzysów społecznych i gospodarczych oraz coraz bardziej dotkliwych konsekwencji globalnych zmian klimatycznych skandaliczne jest to, że wydatki na cele wojskowe nadal rosną, pochłaniając potencjalne zasoby do walki z ubóstwem i nierównościami.

Podkreślił, że rozbrojenie, rozwój i pokój to trzy powiązane ze sobą kwestie. Zrównanie bezpieczeństwa narodowego z gromadzeniem coraz większej ilości broni nazwał „fałszywą logiką”. Zaznaczył, że pokój można osiągnąć tylko poprzez dialog, współpracę i edukację, a nie przez wyścig zbrojeń, za który zawsze najwięcej płacą najbiedniejsi.

Delegat Stolicy Apostolskiej zapewnił, że Ojca Świętego bardzo bolą zaprezentowane niedawno statystyki, które ujawniły, że w bieżącym roku wyprodukowano więcej broni niż w poprzednim oraz że w ostatnich 20 latach wydatki na broń podwoiły się w skali światowej. Przypomniał też słowa Franciszka wypowiedziane na Anioł Pański, że „broń nigdy nie jest rozwiązaniem”.

Z kolei ks. Renato Sacco z międzynarodowej organizacji Pax Christi, w rozmowie z Radiem Watykańskim podkreślił, że jeśli interesy lobby zbrojeniowego wezmą górę, najbardziej ucierpią ubodzy.

„Papież przypomina nam, że broń nie jest rozwiązaniem, ponieważ gdy opieramy się na potędze militarnej, ryzykujemy wejście w logikę, że większa ilość broni oznacza większe bezpieczeństwo. To nie jest prawda. Na przykład Włochy w 2022 r., pomimo pandemii i kryzysu, wydadzą o 3 proc. więcej na zbrojenia niż w roku poprzednim, a w ciągu ostatnich trzech lat ten odsetek wzrósł o 20 proc. Oznacza to, że pragnienie budowania arsenałów nie jest wyrazem woli zwykłych obywateli, ale wielkich interesów – powiedział ks. Renato Sacco. – Logika biznesowa zwycięża. Na świecie toczy się obecnie ponad 360 konfliktów w tym 22 wojny o wysokiej intensywności. Te ludzkie dramaty są opłacalne dla producentów broni, przemysłu związanego z wydobyciem surowców, takich jak ropa czy gaz. Ubodzy będą cierpieć coraz bardziej. 22 stycznia minie pierwszy rok od wejścia w życie traktatu przeciwko broni jądrowej podpisanego przez 50 krajów, ale nie przez supermocarstwa. Pomimo tego ta rocznica jest jednym ze znaków nadziei, nawet jeśli są one bardzo małe, to istnieją.“

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg