Historia waszej uczelni to doskonały przykład tego, jak skuteczne i owocne jest przymierze między wiarą i nauką, teologią i wiedzą, wymiarem duchowym i racjonalnością – pisze Papież we wprowadzeniu do książki, w której zebrano teksty magisterium skierowane do Katolickiego Uniwersytetu Najświętszego Serca we Włoszech. Teksty te są świadectwem, jak ważna jest dla Kościoła misja wychowawcza – podkreśla Franciszek.
Nawiązując do tytułu konstytucji apostolskiej św. Jana Pawła II Ex corde Ecclesiae, Franciszek podkreśla, że rozwijanie kościelnego szkolnictwa wyższego jest dla Kościoła potrzebą serca, bo wymaga tego wychowanie i wykształcenie nowych pokoleń. W historii uniwersytetu włoskich katolików jest coś niezwykłego i cudownego – przypomina Papież. Założony w niespokojnym okresie międzywojenny, napotykał wiele przeszkód i zawsze borykał się z ogromnymi trudnościami finansowymi i organizacyjnymi. Potrafił jednak pokonać wszelkie przeszkody i stopniowo poszerzał zakres swojej działalności edukacyjnej i kulturalnej, aż stał się jednym z najważniejszych uniwersytetów katolickich w Europie i na świecie. Jest to historia, o której należy pamiętać, chociażby po to, by wyrazić wdzięczność Panu Bogu i tym wszystkim, którzy, począwszy od założycieli, pracowali nad tym, by był on jaśniejącym światłem chrześcijańskiej edukacji i przejawem kompetentnej obecności katolików w społeczeństwie.
Franciszek podkreśla, że niezbędna dziś jest odnowa i ożywienie katolickiego szkolnictwa, w tym również wyższego, aby stało się ono bardziej misyjne. Po drugie, konieczne jest - i stanowi to szczególne zadanie katolickich instytucji akademickich - wypracowanie nowej epistemologii, która pozwoli na zintegrowanie tradycyjnej wiedzy i antropologii personalistycznej z wymogami współczesnej wiedzy i innowacjami w różnych dziedzinach nauki: od neuronauki do komunikacji cyfrowej, od podejścia kwantowego i systemowego do mądrego i wyważonego wykorzystania sztucznej inteligencji.
Zaapelował o większą możliwość zaangażowania ich na kierowniczych stanowiskach.
Zapewnił też o swojej bliskości mieszkańców Los Angeles, gdzie doszło do katastrofalnych pożarów.
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.