Papieska Rada ds. Dialogu Międzyreligijnego złożyła wszystkim wyznawcom hinduizmu życzenia w związku ze świętem Deepavali.
W tym roku przypada ono 4 listopada i jest najważniejszym dniem tej religii. Tysiącem świateł ustawionych w oknach i na ulicach hinduiści wyrażają zwycięstwo dobra nad złem i ciemnością. Przesłanie podpisane przez przewodniczącego dykasterii niesie słowa pociechy w trudnym okresie pandemii.
Kard. Miguel Ayuso Guixot zaznacza, że nie tylko koronawirus powoduje w ludziach i społeczeństwach poczucie rezygnacji i bezradności. Dodatkową traumę wywołuje terroryzm, fundamentalizm religijny i degradacja ekologiczna naszej planety. Purpurat zauważa jednak, że w ten świat pełen cierpienia i bólu, chrześcijanie i hinduiści mogą wspólnie wnieść wiele światła w postaci solidarności i braterstwa. „Kiedy stajemy razem możemy przezwyciężyć każdy kryzys naszą determinacją i miłością” – czytamy w przesłaniu.
Kard. Guixot podkreśla, że wnoszenie światła w życie ludzi, łagodzenie cierpienia i niesienie pomocy potrzebującym, potwierdza przydatność i wielkie bogactwo, jakie religie stanowią dla społeczeństw. To przesłanie jest jeszcze jaśniejsze, gdy różne tradycje religijne solidarnie ze sobą współpracują. „Potrzebujemy wzrastania w świadomości, że wszyscy jesteśmy dla siebie braćmi i siostrami i że ponosimy wspólną odpowiedzialność za losy ludzkości i naszej planety” – napisał przewodniczący Papieskiej Rady. Przypomniał, że zdaniem Papieża Franciszka, braterstwo jest lekarstwem na pandemię i inne bolączki.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.