W 8 językach jednocześnie ukazała się w listopadzie książka "Światłość świata. Papież, Kościół, znaki czasu" – wywiad rzeka, jakiego Benedykt XVI udzielił niemieckiemu dziennikarzowi Peterowi Seewaldowi
Rozmawiał on z papieżem przez 6 godzin w Castel Gandolfo w czerwcu 2010 r. Podobno przy autoryzowaniu tekstu papież nie zmienił ani jednej ze swoich wypowiedzi i wprowadził jedynie drobne korekty.
Jeszcze zanim książka się ukazała, ujawniono jej fragmenty. Światowa prasa w komentarzach skupiła się głównie na papieskiej wypowiedzi na temat stosowania prezerwatywy.
Wszędzie można było przeczytać nieprawdziwe sugestie, że papież zmienia nauczanie Kościoła i dopuszcza stosowanie prezerwatywy w niektórych sytuacjach; że to przełom w katolickiej etyce. Gdzieniegdzie komentowano jeszcze wypowiedź Benedykta XVI o gotowości ustąpienia z urzędu, jeśli z jakichś powodów nie będzie w stanie go pełnić.
Oczywiście uznano tę deklarację za gest bardzo postępowy ze strony papieża. Książka stała się bestsellerem w krajach, w których się ukazała. W Niemczech wydrukowano ją w nakładzie 180 tys. egzemplarzy. Włoski nakład osiągnął 200 tys. W Hiszpanii przez 2 tygodnie sprzedano 50 tys. egzemplarzy, we Francji 70 tys., a w USA – 100 tys
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.