Papież modli się za zmarłego w niedzielę kard. Laurenta Monsengwo, byłego metropolitę Kinszasy i członka Rady Kardynałów, która pomaga Franciszkowi w reformie Kurii Rzymskiej. Ojciec Święty kreśli jego postać w obszernym telegramie kondolencyjnym.
Proszę Ojca wszelkiego miłosierdzia, aby przyjął do swego pokoju i światła tego egzegetę, uczonego, wielką postać życia duchowego i duszpasterza oddanego służbie Kościołowi, gdziekolwiek został posłany – pisze Franciszek. Przypomina, że metropolita kongijskiej stolicy był wrażliwy na potrzeby wiernych, pełen odwagi i determinacji. Swoje życie kapłańskie i biskupie poświęcił inkulturacji wiary i preferencyjnej opcji na rzecz ubogich. W ten sposób uosabiał on prorocką misję Kościoła. Jako człowiek sprawiedliwości, pokoju i jedności, był głęboko zaangażowany w integralny rozwój człowieka w Demokratycznej Republice Konga.
Franciszek przypomina, że kard. Monsengwo był wielką i szanowaną postacią w życiu kościelnym, społecznym i politycznym swego narodu. Zawsze też był zaangażowany w dialog i pojednanie swej ojczyzny. Papież wspomina również o wkładzie kongijskiego kardynała w życie Kościoła powszechnego. Przyznaje, że był on jego wiernym i bliskim współpracownikiem.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.