90 lat Radia Watykańskiego

Radio Watykańskie zwraca się ku przyszłości, zachowując jednak swą pierwotną specyfikę i tożsamość – pisze prefekt Dykasterii ds. Komunikacji z okazji 90-lecia papieskiej rozgłośni. Powstała ona 12 lutego 1931 r. jako Statio Radiophonica Vaticana. Jej konstrukcję Pius XI powierzył Gugliermu Marconiemu, wynalazcy radia, a kierownictwo jezuitom, którzy do dziś stoją na czele wielu redakcji.

Dziś Radio Watykańskie nadaje programy w 41 językach. Wiadomości, które publikuje na stronie internetowej Vatican News są natomiast dostępne w 43 językach. Międzynarodowy zespół redakcyjny to dziennikarze pochodzący z 69 krajów świata. Jak pisze prefekt watykańskiej Dykasterii ds. Komunikacji, radio przeszło w ostatnich latach transformację, nie tracąc jednak swej wartości i uroku. „W radiu piękne jest to, że trafia do głębi, bo słyszysz głos, na nim się koncentrujesz, przyciąga uwagę” – pisze Paolo Ruffini. Podkreśla on, że specyfiką Radia Watykańskiego, jego DNA, jest służba Kościołowi, Papieżowi i każdemu człowiekowi. Jego historia to przede wszystkim wiek XX, kiedy to stawiało opór faszyzmowi i komunizmowi, przetrwało II wojnę światową i okres zimnej wojny. Swą przyszłość papieska rozgłośnia postrzega natomiast w perspektywie misyjnej, opierając się na łagodnej mocy słowa głoszonego i słuchanego – pisze prefekt dykasterii, zapewniając, że radio nadal będzie się rozwijać. Przypomina on zarazem, że w tym roku przypadają też inne rocznice watykańskich mediów: 160-lecie dziennika L’Osservatore Romano i 25-lecie strony internetowej Watykanu.

Mówiąc o planach na przyszłość, Massimiliano Manichetti, aktualny dyrektor Radia Watykańskiego zapowiada m.in. uruchomienie wielojęzycznego radia internetowego. Z drugiej strony zapewnia, że papieska rozgłośnia nadal będzie nadawać na falach krótkich, które w wielu wypadkach są jedynym z sposobem, by dotrzeć na peryferie. Dotyczy to zwłaszcza Afryki. Nadawanie programów dla tego kontynentu to jeden z priorytetów papieskiej rozgłośni. Bodźcem do tego stało się niedawne świadectwo o. Pierluigiego Maccalliego, włoskiego misjonarza, którzy uwięziony przez dżihadystów na Saharze, za pośrednictwem Radia Watykańskiego otrzymywał bieżące informacje ze świata, a także mógł uczestniczyć w papieskiej liturgii i słuchać Słowa Bożego.
 

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg