Skarby, które należy chronić, ale także trzeba się dzielić ich wartością

„To są skarby, które należy chronić, ale także trzeba się dzielić ich wartością” – powiedziała Barbara Jatta dyrektor Muzeów Watykańskich z okazji ich ponownego otwarcia dla zwiedzających. „To dla nas dzień świąteczny, tutaj znajduje się historia nie tylko Kościoła, ale także Rzymu, Lacjum i całych Włoch” – przyznała Jatta.

Od wczoraj, od poniedziałku do soboty, znowu można podziwiać choćby Kaplice Sykstyńską, apartamenty watykańskie zdobione przez Rafaela i inne arcydzieła sztuki o nieocenionej wartości zarówno artystycznej, jak i historycznej. Trzeba jednak zaznaczyć, że wstęp jest możliwy po wcześniejszej rezerwacji internetowej /tickets.museivaticani.va/. Muzeum chce w ten sposób kontrolować liczbę zwiedzających ze względu na panujące obostrzenia.

Vatican News 01 febbraio 2021: Riaperti i Musei Vaticani.

Otwarcie Muzeów Watykańskich po 88 dniach zamknięcia, najdłuższego po II Wojnie Światowej, było możliwe dzięki spadkowi liczby zakażeń w Lacjum i przedefiniowania prowincji ze strefy czerwonej na żółtą.

„Lock-down był dla nas bardzo ciężkim czasem, ale wykorzystaliśmy go na skończenie wielu projektów renowacji, które zapewne zabrałyby nam więcej czasu przy muzeum zapełnionym zwiedzającymi – podkreśliła Jatta. – Teraz czas, aby te cuda na nowo podziwiać”.

Na razie Włochy mają deficyt turystów z zagranicy i wygląda na to, że sytuacja nie poprawi się w najbliższych miesiącach, więc dyrektor Muzeów zachęca szczególnie rzymian do skorzystania z okazji i zwiedzenia skarbów Watykanu:

„Mówię: wróćcie do waszych muzeów, bo to są muzea historii nie tylko Kościoła powszechnego, ale waszego miasta, waszego regionu i waszego terytorium, przyjdźcie i poznajcie je, bo są one z pewnością źródłem waszego ubogacenia – zachęcała rzymian dyrektor Jatta. – Jest wiele nowości ze sztuki współczesnej, która można znaleźć w Apartamencie Borgiów. Usunęliśmy zasłony, które zostały założone w latach 70-tych i znaleźliśmy nowe dekoracje, które w niezwykły sposób dialogują z freskami Pinturicchio, które odnawialiśmy w ostatnich miesiącach. Dają naprawdę wspaniały efekt, ponieważ czujesz się zanurzony w XV-wiecznym rzymskim środowisku Aleksandra VI Borgii.“

Od soboty 6 lutego będzie można ponownie zwiedzać papieskie wille w Castel Gandolfo. „W każdą sobotę są one otwarte – powiedziała Jatta – dla wszystkich, którzy chcą podziwiać dziedzictwo nie tylko artystyczne, ale przede wszystkim przyrodnicze, z cudownymi ogrodami i stanowiskami archeologicznymi, które charakteryzują to prawdziwie magiczne miejsce, położone zaledwie kilka kilometrów od Rzymu”.
Papież Franciszek chciał dać gościom i pielgrzymom możliwość zwiedzenia także papieskiej letniej rezydencji, dlatego postanowił otworzyć ją dla wszystkich, którzy pragną poznać miejsce wakacyjnego odpoczynku papieży.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama