Papież: Zgromadzenie kościelne wyraża jedność Ludu Bożego

Papież skierował przesłanie do uczestników Zgromadzenia kościelnego Ameryki Łacińskiej i Karaibów. Wczoraj w Bazylice Matki Bożej z Guadalupe miała miejsce wirtualna inauguracja przygotowań do tego spotkania, które odbędzie się od 21 do 28 listopada tego roku.

Jego temat brzmi: „Wszyscy jesteśmy posłanymi uczniami misjonarzami”. Zgromadzenie jako główny cel ma „pogłębienie rozumienia wyzwań na kontynencie, wzmożone zaangażowanie oraz poszukiwanie nowych dróg w kluczu synodalnym”, w jedności z Franciszkiem oraz na drodze wyznaczonej w 2007 roku w Aparecidzie.

W przesłaniu skierowanym na ręce abp Miguela Cabrejosa Vidarte, przewodniczącego Konferencji Episkopatu Peru i Rady Episkopatu Ameryki Łacińskiej i Karaibów (CELAM) Ojciec Święty zauważył, że po raz pierwszy spotkanie będzie miało charakter Zgromadzenia kościelnego, a nie Konferencji biskupów latynoamerykańskich, jak miało to miejsce w poprzednich latach. Będzie to zebranie całego Ludu Bożego, który jest w drodze. Poprzez swój charakter synodalny wydarzenie będzie charakteryzowało się procesem słuchania Ludu Bożego oraz uczestnictwem świeckich, zakonników i zakonnic, diakonów, seminarzystów, prezbiterów, biskupów, kardynałów oraz ludzi dobrej woli.

„Chciałbym wskazać dwa kryteria, aby towarzyszyły wam w tym czasie, który otwiera nowe horyzonty nadziei. Po pierwsze, razem z Ludem Bożym, aby to Zgromadzenie kościelne nie stanowiło elity oddzielonej od świętego wiernego Ludu Bożego – podkreślił Papież. Wspólnie z ludem, nie zapominajmy, o tym, że wszyscy jesteśmy częścią Ludu Bożego, wszyscy jesteśmy częścią, a ten Lud Boży, który ma nieomylny zmysł wiary, jak mówi nam Sobór, jest tym, co daje nam przynależność. Poza Ludem Bożym powstają elity, oświecone elity takiej czy innej ideologii, ale to nie jest Kościół. Kościół tworzy się podczas łamania chleba, Kościół powstaje wspólnie ze wszystkimi, bez wykluczenia. I jeszcze jedna rzecz, o której należy pamiętać, to modlitwa. Pan jest pośród nas. Niech Pan pozwoli siebie doświadczyć, stąd nasza prośba, aby był z nami.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama