Dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej potwierdził, że Papież Franciszek odbył rozmowę telefoniczną z nieoficjalnym jeszcze prezydentem elektem Stanów Zjednoczonych Joe Bidenem. Watykan nie podaje szczegółów tej rozmowy.
Warto przypomnieć, że już w ubiegłą sobotę przewodniczący Episkopatu Stanów Zjednoczonych wystosował oświadczenie, w którym gratuluje Bidenowi wyboru, zaznaczając, że będzie on drugim po Johnie Kennedym amerykańskim prezydentem, który wyznaje wiarę katolicką.
Abp José H. Gomez przypomina, że katolicy w sposób szczególny są zobowiązani w tym kraju do zaprowadzania pokoju, promowania braterstwa i wzajemnego zaufania, a także do modlitwy o nowego ducha prawdziwego patriotyzmu. Demokracja wymaga od wszystkich prawości i samodyscypliny – podkreśla dalej przewodniczący episkopatu. Wskazuje też na potrzebę poszanowania wolności słowa i odnoszenia się do siebie nawzajem w cywilizowany sposób i z miłością, nawet jeśli dzielą nas poważne różnice opinii na temat prawa i polityki.
Na zakończenie abp Gomez zawierza Amerykę wstawiennictwu Maryi, „patronki tego wielkiego narodu”. „Niech Ona pomoże nam współpracować w realizacji pięknej wizji misjonarzy i założycieli Ameryki: jednego narodu poddanego Bogu, gdzie świętość każdego ludzkiego życia jest chroniona, a wolność sumienia i religii jest zapewniona” – napisał przewodniczący Episkopatu Stanów Zjednoczonych.
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.