Papież Franciszek przesłał list do biskupa Bernarda Bastres Florence z Punta Arenas z okazji 500-lecia pierwszej Mszy celebrowanej na terytorium Chile.
Miało to miejsce 11 listopada 1520 roku na wzgórzu Monte Cruz, w cieśninie Magellana. Odwołując się do soborowej Konstytucji o Liturgii, Ojciec Święty zwraca uwagę, że to z Eucharystii niczym ze źródła płynie do nas łaska skutecznie uświęcająca ludzi w Chrystusie na większą chwałę Boga. To Msza św. celebrowana 500 lat temu przez Pedra de Valderramę, kapelana wyprawy Ferdynanda Magellana dała początek Kościołowi, który pielgrzymuje od wieków w Chile.
Franciszek przyznaje, że chociaż z powodu pandemii nie można sprawować liturgii z licznym udziałem wiernych, to nie ma żadnej przeszkody, która mogłaby uciszyć wdzięczność wypływającą z serc synów i córek Kościoła w Chile. Papież wezwał, by przy tej okazji ponownie oddać się Panu Bogu, z wiarą i miłością, a także w nadziei, że nadal będzie nam towarzyszył w naszym pielgrzymowaniu przez historię.
Ojciec Święty zachęcił również do przeżywania celebracji tajemnicy Eucharystii, która jednoczy z Jezusem, w duchu adoracji i dziękczynienia Panu, ponieważ jest ona zasadą nowego życia i jedności, która pobudza do wzrastania w braterskiej służbie najuboższym i wykluczonym ze społeczeństwa. Dodał, że Matka Najświętsza jako wzór i wspomożycielka chrześcijan uczy ufać Panu i spełniać Jego wolę, w miłości i sprawiedliwości, abyśmy byli w świecie radosnymi świadkami Ewangelii.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.