Dziś ekumeniczna modlitwa o pokój - kontynuacja Asyżu 1986

Papież Franciszek razem z przedstawicielami innych wyznań będzie się modlił dziś na rzymskim Kapitolu o pokój. "Nikt nie zbawia się sam - Pokój i braterstwo" - to hasło tegorocznej edycji modlitwy, zapoczątkowanej przez Jana Pawła II.

Będzie to już 34. edycja międzyreligijnego wydarzenia, zainicjowanego przez Wspólnotę św. Idziego spotkaniem w Asyżu w 1986 roku. Tym razem stolicą pokoju będzie Rzym.

"COVID nie zatrzymał Ducha Asyżu, w którego imieniu każdego roku Wspólnota św. Idziego promuje międzynarodowe spotkanie modlitwy reprezentantów różnych religii. Przeciwnie, w tegorocznym wydarzeniu »Nikt nie zbawia się sam - Pokój i braterstwo« można liczyć na obecność papieża Franciszka, jak potwierdził dyrektor watykańskiego biura prasowego Matteo Bruni" - pisze Lucia Capuzzi w największym włoskim dzienniku katolickim "Avvenire".

Inicjatywę rozpocznie o godz. 16.20 modlitwa różnych wyznań, których przedstawiciele będą się modlić w swoich świątyniach. Chrześcijanie spotkają się na ekumenicznej celebracji w bazylice Santa Maria in Aracoeli na wzgórzu kapitolińskim.

Godzinę później rozpocznie się spotkanie na głównym placu Kapitolu z udziałem papieża Franciszka, prezydenta Włoch Sergia Mattarelli, założyciela Wspólnoty św. Idziego Andrei Riccardiego, głównego rabina Francji Haïma Korsii, sekretarza generalnego Stowarzyszenia Braci Muzułmanów Mohameda Abdelsalama Abdellatifa i buddysty Shotena Minegishiego.

Szefowa Komisji Europejskiej Ursula von der Leyen, przebywająca na kwarantannie, będzie uczestniczyć w spotkaniu ze swoim wideo-przesłaniem.

Na zakończenie odbędą się: ceremonia wspólnego wygłoszenia Apelu o Pokój 2020, tradycyjne zapalenie świec i pochodni oraz przekazanie "zdalnego" znaku pokoju.

Ze względu na konieczność przestrzegania pandemicznych rygorów sanitarnych, tłumy wiernych w tym roku przeniosą się do sieci. Strona internetowa i kanały w social mediach należące do Wspólnoty św. Idziego będą transmitować wydarzenie na żywo w językach: włoskim, angielskim, francuskim, hiszpańskim, portugalskim, niemieckim i japońskim.

Spotkanie będzie można śledzić TUTAJ.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama