Ormiański patriarcha po audiencji u Papieża: modliliśmy się o pokój

Była to braterska wizyta. Rozmowa została jednak zdominowana przez sytuację w Górnym Karabachu.

Wraz z Papieżem modliłem się pokój – powiedział po wizycie w Watykanie zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego. Przyznaje on, że według wstępnych planów z Franciszkiem miał spotkać się dopiero dzisiaj, lecz, jak stwierdził, „z powodu agresji Azerbejdżanu na Górny Karabach” musiał skrócić swą wizytę w Rzymie.

W wywiadzie dla agencji ACI Karekin II powiedział, że była to braterska wizyta. Rozmowa została jednak zdominowana przez sytuację w Górnym Karabachu. „Zasygnalizowałem Papieżowi posługiwanie się przez stronę azerską dronami, na których celowniku znalazły się obiekty cywilne. Wszystkie rodzaje broni zostały użyte przeciwko pokojowo nastawionej ludności ormiańskiej, również helikoptery i artyleria” – powiedział ormiański patriarcha. Poinformował on również Papieża o silnym zaangażowaniu Turcji w tym regionie. „W ostatnim czasie Turcja otwarcie poparła Azerbejdżan w jego agresywnych postawach względem Armenii” – dodał Karekin II. Zaapelował on zarazem do międzynarodowych mediów, aby w sposób prawdziwy informowały o tym konflikcie, bo od tego zależy przywrócenie sprawiedliwości.

Zwierzchnik Ormiańskiego Kościoła Apostolskiego wyraził również zadowolenie ze stanu ekumenicznych relacji z Kościołem katolickim. Istnieje bliska współpraca w wielu dziedzinach – powiedział Karekin II. Tytułem przykładu wspomniał o projekcie, który umożliwia Ormianom studia na papieskich uniwersytetach w Rzymie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama