Papież: Liban jest krajem nadziei

Miesiąc po tragedii, która dotknęła Bejrut, Papież Franciszek zaapelował do wszystkich mieszkańców Libanu o odwagę i nadzieję. Podkreślił, że Libańczycy, nawet w najtrudniejszych okresach swojej historii, zachowali wiarę w Boga, pokazali, że potrafią uczynić ze swojej ziemi miejsce tolerancji i szacunku dla wszystkich.

Papież zaznaczył, że w Libanie, który zmaga się z wieloma problemami, tragedia która miała miejsce w bejruckim porcie może poważnie zagrozić przyszłości kraju. „Wobec takiego niebezpieczeństwa Liban nie może zostać opuszczony przez wspólnotę międzynarodową” – zaznaczył Franciszek.

„To głęboka prawda, że Liban reprezentuje coś więcej niż państwo: Liban jest przesłaniem wolności, przykładem pluralizmu zarówno dla Wschodu, jak i Zachodu. Dla dobra kraju, ale i świata, nie możemy pozwolić na utratę tego dziedzictwa – powiedział Papież Franciszek. – Zachęcam wszystkich Libańczyków, by nadal mieli nadzieję i znaleźli niezbędną siłę i energię, aby zacząć od nowa. Proszę polityków, przywódców religijnych o szczere i przejrzyste zaangażowanie się w prace nad odbudową, odkładając na bok własne interesy i mając na celu jedynie wspólne dobro i przyszłość narodu. W szczególności apeluję do mieszkańców Bejrutu, którzy zostali ciężko doświadczeni przez wybuchy. Odwagi, bracia! Niech wiara i modlitwa będą waszą siłą. Nie opuszczajcie swoich domów i swojego dziedzictwa, nie pozwólcie zginąć marzeniom i wierze w przyszłość pięknego i dostatniego kraju.“

Ojciec Święty zaapelował także do biskupów i kapłanów o apostolską gorliwość. „Dajcie przykład ubóstwa i pokory! To zapewni harmonię i sprawi, że pomożecie w odrodzeniu Libanu” – mówił Papież. Na zakończenie Franciszek zaprosił wszystkich na dzień modlitwy i postu w intencji tego kraju.

„Pragnę zaprosić wszystkich do przeżycia dnia modlitwy i postu w intencji Libanu, który odbędzie się w piątek, 4 września. Razem z mieszkańcami tego kraju będzie modlił się mój przedstawiciel sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Będzie on towarzyszył zebranym oraz przekaże moje współczucie i solidarność z cierpiącymi –powiedział Papież. – Zaproszeni są wszyscy, również przedstawiciele innych wyznań i religii. Mam nadzieję, że przyłączycie się do tej inicjatywy w sposób, który uznacie za najbardziej odpowiedni, jednak najważniejsze jest abyśmy tego dnia byli wszyscy razem.“

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama