Miesiąc po tragedii, która dotknęła Bejrut, Papież Franciszek zaapelował do wszystkich mieszkańców Libanu o odwagę i nadzieję. Podkreślił, że Libańczycy, nawet w najtrudniejszych okresach swojej historii, zachowali wiarę w Boga, pokazali, że potrafią uczynić ze swojej ziemi miejsce tolerancji i szacunku dla wszystkich.
Papież zaznaczył, że w Libanie, który zmaga się z wieloma problemami, tragedia która miała miejsce w bejruckim porcie może poważnie zagrozić przyszłości kraju. „Wobec takiego niebezpieczeństwa Liban nie może zostać opuszczony przez wspólnotę międzynarodową” – zaznaczył Franciszek.
„To głęboka prawda, że Liban reprezentuje coś więcej niż państwo: Liban jest przesłaniem wolności, przykładem pluralizmu zarówno dla Wschodu, jak i Zachodu. Dla dobra kraju, ale i świata, nie możemy pozwolić na utratę tego dziedzictwa – powiedział Papież Franciszek. – Zachęcam wszystkich Libańczyków, by nadal mieli nadzieję i znaleźli niezbędną siłę i energię, aby zacząć od nowa. Proszę polityków, przywódców religijnych o szczere i przejrzyste zaangażowanie się w prace nad odbudową, odkładając na bok własne interesy i mając na celu jedynie wspólne dobro i przyszłość narodu. W szczególności apeluję do mieszkańców Bejrutu, którzy zostali ciężko doświadczeni przez wybuchy. Odwagi, bracia! Niech wiara i modlitwa będą waszą siłą. Nie opuszczajcie swoich domów i swojego dziedzictwa, nie pozwólcie zginąć marzeniom i wierze w przyszłość pięknego i dostatniego kraju.“
Ojciec Święty zaapelował także do biskupów i kapłanów o apostolską gorliwość. „Dajcie przykład ubóstwa i pokory! To zapewni harmonię i sprawi, że pomożecie w odrodzeniu Libanu” – mówił Papież. Na zakończenie Franciszek zaprosił wszystkich na dzień modlitwy i postu w intencji tego kraju.
„Pragnę zaprosić wszystkich do przeżycia dnia modlitwy i postu w intencji Libanu, który odbędzie się w piątek, 4 września. Razem z mieszkańcami tego kraju będzie modlił się mój przedstawiciel sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej. Będzie on towarzyszył zebranym oraz przekaże moje współczucie i solidarność z cierpiącymi –powiedział Papież. – Zaproszeni są wszyscy, również przedstawiciele innych wyznań i religii. Mam nadzieję, że przyłączycie się do tej inicjatywy w sposób, który uznacie za najbardziej odpowiedni, jednak najważniejsze jest abyśmy tego dnia byli wszyscy razem.“
Od 2017 r. jest ona przyznawana również przedstawicielom świata kultury.
Ojciec Święty w liście z okazji 100-lecia erygowania archidiecezji katowickiej.
Przyboczna straż papieża uczestniczyła w tajnych operacjach, także podczas drugiej wojny światowej.
Droga naprzód zawsze jest szansą, w złych i dobrych czasach.
Mają uwydatnić, że jest to pogrzeb pasterza i ucznia Chrystusa, a nie władcy.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.