Rabin David Rosen z Amerykańskiego Komitetu Żydowskiego w wystąpieniu na Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu w Watykanie wyraził opinię, że część duchowieństwa katolickiego nie zna judaizmu ani podstawowej soborowej deklaracji Nostra Aetate o dialogu.
Przemawiając w środę jako gość Synodu, rabin Rosen oświadczył: "Wyznam, że byłem bardzo zaskoczony, gdy spotkałem wśród katolickiego duchowieństwa i niekiedy nawet pośród hierarchii z niektórych krajów nie tylko osoby nie znające współczesnego judaizmu, ale także samej deklaracji +Nostra Aetate+, która jest podstawą watykańskich dokumentów oraz nauczania Kościoła w sprawie Żydów i judaizmu".
Rabin Rosen podkreślił następnie: "W wielu krajach, gdzie katolicyzm jest siłą dominującą, społeczności żydowskie są małe albo w ogóle są nieobecne, a relacje między Kościołem a judaizmem często nie mają oddźwięku".
Tymczasem w Stanach Zjednoczonych, zauważył, "Żydzi i chrześcijanie żyją w społeczeństwie otwartym, obok siebie jako dwie żywotne mniejszości, obdarzające się ufnością i zaangażowane na poziomie obywatelskim".
W zwołanym przez Benedykta XVI pierwszym w dziejach Kościoła Synodzie Biskupów dla Bliskiego Wschodu uczestniczy 185 ojców synodalnych, wśród nich 101 ordynariuszy z tego regionu. Przybyli też biskupi z Afryki Północnej i Wschodniej oraz państw Europy i Ameryki, zamieszkanych przez imigrantów z Bliskiego Wschodu.
Są również eksperci, zarówno duchowni, jak i świeccy oraz delegacje innych Kościołów i wspólnot chrześcijańskich, przedstawiciele islamu i judaizmu. Tematami dyskusji są między innymi: sytuacja chrześcijan w Ziemi Świętej oraz w krajach zdominowanych przez islam, a także zagrożenie ze strony islamskiego ekstremizmu.
Obrady potrwają do 24 października.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.