W oknie domu biskupiego w Płocku powstała mozaika upamiętniająca spotkanie Jana Pawła II z płocczanami 7 czerwca 1991 roku.
Po 29 latach okno papieskie w Płocku zostało wreszcie godnie upamiętnione. Tak, okno papieskie, bo podobnie jak w Gnieźnie czy Krakowie, również w Płocku Jan Paweł II rozmawiał z wiernymi i błogosławił im z okna domu biskupiego. Więcej, były to dwa okna, gdyż po jednej i drugiej stronie budynku: od strony pl. Narutowicza i ul. Mostowej był tłum wiernych, dlatego Ojciec Święty najpierw z jednej, a potem z drugiej strony ukazał się w oknie i błogosławił.
To był wieczór 7 czerwca 1991 r., w czasie IV pielgrzymki do Polski. Po Mszy św., wizycie w więzieniu i nabożeństwie w katedrze Jan Paweł II wreszcie przybył do domu biskupiego. - Ojciec Święty był zmęczony, ale nie dał tego po sobie odczuć. To raczej osoby z papieskiego otoczenia zwracały uwagę, aby zapewnić mu maksimum spokoju i odpoczynku. Wieczorem była kolacja z kardynałami i biskupami. Później Ojciec Święty poszedł do swojego apartamentu na I piętro. Tam z okna pozdrawiał zgromadzone tłumy - wspomina tamten wieczór s. Elżbieta Kleban, jedna z sióstr służek, które wtedy posługiwały w domu biskupim.
Teraz, na pamiątkę tamtego spotkania, powstała mozaika przedstawiająca Ojca Świętego w geście błogosławieństwa, z herbem papieskim u góry i hasłem tamtej pielgrzymki do Polski: "Bogu dziękujcie, ducha nie gaście". Jej autorem jest Lubosz Karwat, młody, ale już utytułowany artysta z okolic Tarnowa, który 5 lat temu zdobył pierwsze miejsce w międzynarodowym konkursie mozaiki współczesnej w Turcji. To w jego pracowni w Tuchowie k. Tarnowa przez 1,5 miesiąca powstawała ta mozaika. - Po raz pierwszy wykonałem obraz przedstawiający Jana Pawła II. Jak zawsze w takich projektach, najwięcej czasu i uwagi poświęciłem studium nad twarzą i dłońmi papieża. To ponad 1000 elementów, płytek głównie marmurowych, które, będąc mozaiką, przypominają też lustro. Dlaczego? Bo używam metody florencko-płytkowej, w której każdy element jest dokładnie ręcznie dopracowany i dlatego idealnie przylega do całości. Obraz jednak sprawia również wrażenie trójwymiarowego, bo płytki są różnej grubości - wyjaśnia technikę wykonania mozaiki artysta.
Oprócz płytek z kamienia w mozaice są również zainstalowane elementy w mosiądzu - to krzyż pektoralny na sutannie papieża, herb i podpis.
Mozaika zostanie uroczyście poświęcona w niedzielę 21 czerwca przez kard. Stanisława Dziwisza z Krakowa, który weźmie udział w diecezjalnym dziękczynieniu za św. Jana Pawła II, w roku 100. rocznicy urodzin Karola Wojtyły. Płockie obchody będą związane z inną wymowną rocznicą - jego chrztu, który miał miejsce 20 czerwca 1920 r. w Wadowicach.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.