Pielgrzymka inna od wizyty Jana Pawła II

Historyczna pielgrzymka Jana Pawła II do Wielkiej Brytanii w 1982 r. miała charakter bardziej duszpasterski od obecnej wizyty Benedykta XVI – uważa znany włoski watykanista, Luigi Accattoli.

Emerytowany dziennikarz „Corriere della Sera” przypomina, że ponieważ papież Polak udał się na Wyspy Brytyjskie w środku wojny o Falklandy, wizyta miała charakter prywatny, czy – jak podkreślał wówczas Watykan – była wyłącznie pasterska, a nie „państwowy”, jak w przypadku jego następcy.

Zdaniem Accattolego, dzięki temu podróż Jana Pawła II miała „charakter religijny i mniej polityczny od jakiejkolwiek innej «podróży apostolskiej»” w dziejach.

„Ponieważ nie musiał się spotykać z tymi, którzy decydowali o wojnie, papież mógł swobodnie nauczać o pokoju i w Coventry posunąć się do określenia wszelkiej wojny jako «całkowicie niedopuszczalnej»” – ocenia publicysta pamiętną podróż Jana Pawła II sprzed 28 lat.

Jan Paweł II i Benedykt XVI to jedyni papieże, którzy udali się z pielgrzymką na Wyspy Brytyjskie.

«« | « | 1 | » | »»
Dodaj komentarz
Gość
    Nick (wymagany lub )

    Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.