Przychodzą nowe pokolenia, które nie poznały z bliska św. Jana Pawła II. Jak przekazać im pamięć o tym wielkim Polaku? Jak zainteresować ich jego niezwykłą osobą? Jak ponieść dalej jego dziedzictwo i jak je rozwijać? Te pytania zadaliśmy szczególnym świadkom życia i pontyfikatu Karola Wojtyły, którzy wypowiadali się już w Radiu Watykańskim w ciągu ostatnich dni.
Na początku kard. Stanisław Dziwisz, przez wiele lat osobisty sekretarz Jana Pawła II, towarzyszący mu niemal przez całą posługę biskupią i papieską.
„Oczywiście zostawił ogromnie dziedzictwo, dziedzictwo pisarskie. Ten dorobek obejmuje wiele rzeczy, również nauczanie, ale przede wszystkim należy odkryć jego osobowość, jego osobę – zaznaczył kard. Dziwisz. - Postać Jana Pawła II jest bardzo przemawiająca. Ludzie, którzy przychodzili do niego wychodzili jacyś ubogaceni jego osobą. Nieraz o tym mówili. Przychodzili z problemami, zestresowani. Wychodzili uspokojeni. On może być wzorem dla nas wszystkich.“
Kilka razy wypowiadała się dla nas pani Danuta Rybicka, należąca od początku do pierwszej grupy młodych ludzi skupionych wokół księdza, biskupa, a potem Papieża Wojtyły. Przyjęła ona nazwę „Środowisko” i utrzymywała bliski kontakt ze swoim duszpasterzem do końca jego życia.
„Wydaje mi się, że jesteśmy teraz zagrożeni brakiem tego, co mogłoby nas połączyć, a następnie kształtować. To jest zagrożenie obcą ideologią. Ważne pozostaje zachowanie właśnie tożsamości, zarówno tej światopoglądowej, jak i patriotycznej. Zaczynamy się wymądrzać, rodzi się pycha i zamiast Kościół wspierać, to go krytykujemy i ulegamy modom - stwierdziła pani Danuta Rybicka. - W liście z 12 lutego 2005 roku do mojego męża i do mnie, bo wcześniej byliśmy u niego w styczniu, a to była odpowiedź z lutego, napisał: «Dziękujmy Panu Bogu i Matce Najświętszej za te 54 lata przyjaźni i bliskości».“
Redaktor Jacek Moskwa, biograf Jana Pawła II i długoletni korespondent polskich mediów we Włoszech zauważa, że Polacy cierpią dzisiaj na brak jednoczących i wiarygodnych autorytetów.
„Papieża bardzo nam brakuje. Mówię teraz o Polakach. Polska znajduje się w bardzo poważnym kryzysie: moralnym, politycznym i często sobie myślę obserwując objawy tego kryzysu, że bardzo nam brakuje Papieża, brakuje głosu tego człowieka, który był autorytetem dla wszystkich, czy dla prawie wszystkich – stwierdził Jacek Moskawa. - Trzeba utrwalać pamięć o Janie Pawle II przez studiowanie nauk papieskich, także poprzez kontakt z nim, bo przecież żyjemy w epoce elektronicznej. Możemy Papieża ciągle oglądać w telewizji, w filmach. Powinniśmy nawiązywać do tego autorytetu, którego uznawał cały naród polski i który powinien być wokół tego autorytetu zjednoczony.“
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.
Nie szukamy pierwszych czy najwygodniejszych miejsc, bo są to ślepe zaułki.