- Religia była zawsze znaczącym elementem narodowej tożsamości - powiedziała królowa Elżbieta II podczas oficjalnej ceremonii powitania Benedykta XVI w Wielkiej Brytanii. Odbyła się ona w Pałacu Holyroodhouse w Edynburgu, będącym oficjalną siedzibą królewską w Szkocji.
Przemawiając podczas ceremonii powitania Elżbieta II zwróciła uwagę, że Stolica Apostolska wciąż odgrywa znaczącą rolę w społeczności międzynarodowej, we wspieraniu pokoju i rozwiązywaniu społecznych problemów, jak ubóstwo i zmiany klimatu.
TŁUMACZENIE:
„Wasza Świątobliwość, wasza obecność przypomina nam o naszym wspólnym chrześcijańskim dziedzictwie oraz wkładzie w zachowanie pokoju na świecie i ekonomicznym rozwoju biedniejszych krajów świata. Zdajemy sobie sprawę z wkładu Kościoła katolickiego, szczególnie jeśli chodzi o posługę najuboższym i najbardziej potrzebującym członkom społeczeństwa”.
Elżbieta II wyraziła nadzieję, że papieska wizyta będzie okazję do pogłębienia relacji pomiędzy Kościołem katolickim oraz Kościołem anglikańskim i Kościołem szkockim.
TŁUMACZENIE:
„Wasza Świątobliwość powiedział kiedyś, że ‘religie nigdy nie mogą stać się nośnikiem nienawiści, że przemoc dokonywana w imię Boga nie jest usprawiedliwiona’. Dzisiaj, w tym kraju, stajemy zjednoczeni w tym przekonaniu. Ufamy, że wolność kultu jest sercem naszego tolerancyjnego i demokratycznego społeczeństwa”.
Po ceremonii powitania odbyło się spotkania z członkami rodziny królewskiej w ogrodach pałacu Holyroodhouse. Uczestniczyli w nim również przedstawiciele świata polityki oraz niektórzy przywódcy religijni, wśród nich anglikański arcybiskup Rowan Williams. Następnie Elżbieta II osobiście odprowadziła Benedykta XVI do papamobile, którym papież wyruszył ulicami Edynburga do pałacu arcybiskupiego, gdzie zje obiad w towarzystwie szkockich biskupów.
W audiencji uczestniczyła żona prezydenta Ukrainy Ołena Zełenska.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.