Papież w Wlk. Brytanii: łacina w liturgii

Prefacja i kanon pierwszej papieskiej Mszy podczas zaczynającej się w przyszłym tygodniu wizyty w Wielkiej Brytanii będą po łacinie – zapowiedział watykański mistrz ceremonii. Benedykt XVI będzie jej przewodniczył 16 września w największym szkockim mieście, Glasgow.

Wypowiadając się dla dziennika Herald Scotland, prał. Guido Marini poinformował, że te główne części Mszy będą w języku łacińskim podczas wszystkich Eucharystii sprawowanych w czasie tej podróży apostolskiej. Szef Papieskiego Urzędu ds. Celebracji Liturgicznych zaznaczył, że ma to na celu podkreślenie powszechności wiary i ciągłości w Kościele. Oczywiście Papież nie będzie bynajmniej używał na wyspach brytyjskich Mszału przedsoborowego. Układ tekstów będzie taki, jak w najnowszej wersji liturgii w języku angielskim.

«« | « | 1 | » | »»
 • xamicus
  08.09.2010 12:37
  A gdyby Papież wybrał mszał "przedsoborowy" (na marginaesie warto zaznaczyć,że od 2007 jest Mszał Pisa V z całą pewnością tak samo posoborowy jak mszał Pawła VI) to, co by się stało? Prosiłbym nie straszyć łaciną i mszałem. Czyż bowiem nie sam papież Benedykt stwierdził, że Kościół ma dwie formy rytu- starszą i nowszą?
 • Viator
  08.09.2010 13:09
  Problemem kolego nie jest to, że ktoś używa starego rytu. Problemem jest to, ze na każdą wzmiankę o starej czy nowej Mszy tradycjonaliści reagują histerycznie (vide Twój komentarz). Problemem jest to, że tradycjonaliści deprecjonują wartość nowej Mszy i ją ośmieszają, co katolikowi się nie godzi. Problemem jest to, co idzie za owym używaniem: deprecjonowanie wartości nowego, twierdzenie że wierni soborowi (Dekret o ekumenizmie i O stosunku do religii niechrześcijańskich) są heretykami. Problemem jest schizma, która trawi Kościół pod pretekstem przywiązania do liturgii.By twierdzić że jej nie ma zwolennicy starej liturgii potrafią dokonywacćkarkołomnych interpretacji prawa kanonicznego. Nie ma co się dziwić, że spora część katolików ma już na tradycjonalistów uczulenie.
 • xamicus
  08.09.2010 14:21
  ad Viator

  Szanowny Viator!
  Proszę z uwagą przeczytać informację zamieszczoną na stronie wiara.pl :"O c z y w i ś c i e Papież nie będzie b y n a j m n i e j używał na wyspach brytyjskich Mszału przedsoborowego" i teraz proszę nadal oskarżać mnie o czarownice, ciemnogród i herezję i przebrzydły... fuj tradycjonalizm.Portal- jaki wspaniały obiektywizm nie nacechowany niechęcią! Na temat praw kanonicznego, to zazdroszczę tak przekrętnych interpretacji rzeczywistości motu proprio Summorum potificum. Ja bynajmniej nie zauważam w swej powyższej wypowiedzi niechęci do mszału Pawła VI (chociaż na marginesie, Viatorze, Pan jeko człowiek niewątpliwie uczony wie, że jest Papież, który chce reformy reformy!- więc może coś do końca nie gra?) Myślę,że Pan Obrońca wiary nie "podniesię ręki" Na Jego Świątobliwość i Jego decyzje.
Dodaj komentarz
Gość
  Nick (wymagany lub )

  Ze względów bezpieczeństwa, kiedy korzystasz z możliwości napisania komentarza lub dodania intencji, w logach systemowych zapisuje się Twoje IP. Mają do niego dostęp wyłącznie uprawnieni administratorzy systemu. Administratorem Twoich danych jest Instytut Gość Media, z siedzibą w Katowicach 40-042, ul. Wita Stwosza 11. Szanujemy Twoje dane i chronimy je. Szczegółowe informacje na ten temat oraz i prawa, jakie Ci przysługują, opisaliśmy w Polityce prywatności.