Papież Franciszek podczas spotkania z japońskimi biskupami w nuncjaturze apostolskiej w Tokio w sobotę zaraz po przylocie z Bangkoku zażartował, że Japończycy, którzy słyną z pracowitości, od razu kazali mu pracować. Tak odniósł się do napiętego programu dnia.
Dziennikarze towarzyszący papieżowi w podróży po Azji, którzy obecni byli w nuncjaturze w Tokio zanotowali jego następujące słowa po hiszpańsku: "Wiadomo, że Japończycy słyną z pracowitości. Dlatego od razu po tym, gdy wysiadłem z samolotu, kazali mi pracować".
W ten skomentował na wesoło to, że spotkanie z biskupami z Japonii, w trakcie którego wygłosił do nich przemówienie, odbyło się kilkadziesiąt minut po jego przybyciu do Tokio po prawie 6-godzinnym locie z Bangkoku. Zazwyczaj pierwsze godziny po przyjeździe papieża do nuncjatury po wylądowaniu samolotu to czas jego odpoczynku.
Program czterodniowej wizyty jest bardzo napięty. W niedzielę Franciszek poleci z Tokio do Nagasaki, stamtąd do Hiroszimy i wieczorem wróci do stolicy. Razem z nim podróżować będzie ponad 60 wysłanników światowych mediów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.