Japońskie media o wizycie Papieża Franciszka

Już jutro Papież Franciszek rozpocznie wizytę w Japonii.

Tamtejsze media przypominają wizytę Jana Pawła II sprzed 38 lat, historię chrześcijaństwa w Kraju Kwitnącej Wiśni, informują kim jest Papież, skąd pochodzi i ilu jest katolików na świecie. Pomimo, że Japonia nie jest krajem chrześcijańskim, dla miejscowych mediów wizyta Ojca Świętego jest też okazją do zastanowienia się nad rolą religii w życiu człowieka.

Media zwracają uwagę na rolę, jaką Papieże odgrywają w życiu społecznym. Przypominają, że wypowiedziane przez Jana Pawła II słowa „nie lękajcie się” przyczyniły się do porzucenia systemu komunistycznego w jego ojczyźnie. Gazeta Asahi zamieszcza wypowiedzi Ojca Świętego dotyczące ataku atomowego w Hiroshimie i Nagasaki. Pisze na temat przyjmowania uchodźców, troski o środowisko oraz braku akceptacji Papieża dla stosowanej w Japonii kary śmierci.

Uwagę mediów przyciąga spodziewane papieskie przesłanie dotyczące pokoju na świecie oraz zaniechania zbrojeń jądrowych. Franciszek odwiedzi Nagasaki i Hiroshimę. Będzie w miejscu, gdzie znajdowało się epicentrum wybuchu atomowego w obu miastach. Ksiądz Osamu Fukahori, który w wieku 8 lat przeżył wybuch bomby, wspomina słowa Jana Pawła II, które odmieniły jego życie: „Wojna jest dziełem człowieka”. Słowa polskiego papieża są wygrawerowane przy wejściu do muzeum wybuchu atomowego w Hiroshimie. Ksiądz Fukahori chciałby, aby wypowiedziane przez Papieża Franciszka w Japonii przesłanie pokoju było punktem wyjścia nie tylko dla zaprzestania zbrojeń jądrowych, ale dla położenia kresu wszystkim wojnom na świecie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama