Jeden z najstarszych papieży

Benedykt XVI jest jednym z najstarszych papieży w dziejach Kościoła. Według rzymskiej agencji katolickiej „Zenit” obecny papież, który ma 83 lata i trzy miesiące, jest siódmym biskupem Rzymu pod względem wieku. Szóste miejsce zajmuje Jan Paweł II, który zmarł 2 kwietnia 2005 r. w wieku 84 lat i 10 miesięcy.

W tym tygodniu Benedykt XVI „prześcignął” papieża Renesansu Grzegorza XIII (1572-1585), który zmarł w wieku 83 lat i dwóch miesięcy - poinformowała „Zenit” powołując się na badania opracowane przez Anura Gurugé. Ten doradca IBM-IT mówi o sobie, że jest „zapaleńcem dziejów papiestwa”.

Jeśli obecny papież pozostanie następcą św. Piotra do 2015 r., wówczas „prześcignie” Klemensa XII i zostanie drugim pod względem wieku papieżem w historii - obliczył Gurugé.

Najstarszym papieżem był Leon XIII, który dożył 93 lat. W tym roku Kościół obchodzi 200. rocznicę jego urodzin. Benedykt XVI pragnie z tej okazji odwiedzić 5 września Carpineto Romano w Lacjum, miejsce urodzenia Leona XIII (1810-1903; pontyfikat 1878-1903), autora przełomowej encykliki społecznej ”Rerum novarum” i podkreślić wielkie zasługi Leona XIII dla katolickiej nauki społecznej.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama