Do podejmowania odważnych wyborów misyjnych i duszpasterskiego nawrócenia struktur Papież Franciszek wezwał Urszulanki Unii Rzymskiej. Ojciec Święty przyjął na specjalnej audiencji uczestniczki kapituły generalnej tego zgromadzenia. Trwające w Rzymie obrady odbywają się pod hasłem: „Ku nowemu życiu jako wspólnota ponadnarodowa”.
Franciszek przypomniał, że uczestniczki kapituły nawiązują do przesłania założycielki św. Anieli Merici, która zachęcała do „tworzenia nowego życia”. Wskazał, że także dziś jest to możliwe dzięki otwieraniu drzwi Chrystusowi i naśladowaniu Go w miłości, co oznacza bliskość z ludźmi wszystkich języków, ludów i narodów przy poszanowaniu ich różnorodności kulturowej i religijnej.
Kontekst, w którym żyjemy ma charakter międzynarodowy i międzykulturowy, stąd zachęcam was do poszukiwania na modlitwie odpowiednich narzędzi, aby realizując wasze wspólnotowe i indywidualne cele, nie tracić nigdy z oczu szerokiego horyzontu ludzkości, za którą Jezus oddał swe życie – mówił Franciszek. – Wyrażam nadzieję, że Urszulanki Unii Rzymskiej dokonają odważnego wyboru misyjnego, zdolnego przemienić wszystko w ten sposób, że przyzwyczajenia, styl życia, godziny zaangażowania, język oraz struktury władzy i apostolatu staną się odpowiednimi kanałami ewangelizacji we współczesnym świecie. By tego dokonać konieczne jest duszpasterskie nawrócenie struktur, tak by coraz bardziej były ukierunkowane na misję.
Papież wskazał też na znaczenie angażowania się sióstr w dzieła edukacyjne na rzecz młodzieży, która często zdezorientowana jest natłokiem i szybkością otrzymywanych informacji. Przypomniał, że młodzi potrzebują świadków, którzy wskażą im prawdziwe wartości. Dodał, że jeśli urszulanki chcą wzrastać w życiu duchowym nie mogą zrezygnować ze swego misyjnego zaangażowania.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.