Czy Franciszek odwiedzi Kazachstan w 2021 roku?

Już w ubiegłym roku prezydent Nazarbajew zaprosił papieża w związku z Kongresem światowych i tradycyjnych religii w Astanie.

Możliwe, że Franciszek odwiedzi Kazachstan w 2021 roku. Wiadomość pojawiła się w miejscowej prasie w związku z informacjami o spotkaniach kilku przywódców religijnych z Darigą Nazarbajewą, obecną przewodniczącą senatu, córką prezydenta Nursułtana Nazarbajewa.

Powodów do spekulacji dostarczyła szczególnie rozmowa szefowej izby wyższej parlamentu Kazachstanu z reprezentującym Stolicę Apostolską bp Khaledem Akashehem, szefem Biura ds. Islamu przy Papieskiej Radzie ds. Dialogu Międzyreligijnego.

W ubiegłym roku prezydent Nazarbajew zaprosił Papieża do Kazachstanu w związku z Kongresem światowych i tradycyjnych religii w Astanie. Wówczas jednak Ojciec Święty nie mógł skorzystać z zaproszenia. Zdaniem lokalnych mediów, władze liczą na to, że tym razem Papież przyjedzie, zwłaszcza że wizyta miałaby miejsce w 20. rocznicę pielgrzymki Jana Pawła II.

Pamięć o wizycie Papieża Wojtyły w Kazachstanie jest wciąż żywa. Kazachowie nie zapomnieli słów Ojca Świętego, który podczas przemówienia na Uniwersytecie Euroazjatyckim w Astanie nazwał ich kraj „miejscem spotkania, w którym, dzięki logice miłości, mogą jednoczyć się chrześcijanie i muzułmanie”.

W Kazachstanie wyznawcy islamu stanowią 70% ludności. Chrześcijan jest około 25% społeczeństwa, wśród nich głównie prawosławni. Liczba katolików waha się na poziomie około jednego procenta.

Rząd prezydenta Nazarbajewa często podkreślał dobre stosunki ze Stolicą Apostolską i przypominał o znaczeniu konkordatu podpisanego w 1998 roku. Już w 1992 roku Papież Jan Paweł II ustanowił w Kazachstanie Nuncjaturę Apostolską. Od tego czasu prezydent Nursułtan Nazarbajew złożył trzy oficjalne wizyty w Watykanie.

«« | « | 1 | » | »»

Reklama

Reklama