O planowanej Polsce w najbliższą sobotę akcji Polska pod Krzyżem przypomniał papież, pozdrawiając pielgrzymów polskich. Zachęcił Polaków do modlitwy o „łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka”.
Oto słowa papieża skierowane do Polaków:
Pozdrawiam serdecznie pielgrzymów polskich. W sobotę przypada święto Podwyższenia Krzyża Świętego. W waszym kraju będzie ono dniem akcji ewangelizacyjnej nazwanej Polska pod Krzyżem. Uczestnicząc w licznych nabożeństwach, spotkaniach modlitewnych, trwajcie wraz z Maryją, Matką Bolesną u stóp krzyża Jej Syna, prosząc o potrzebne łaski dla was, waszych rodzin i ojczyzny. Wypraszajcie łaskę nawrócenia i opamiętania dla wielu, a przede wszystkim dar zwycięstwa dobra nad złem, które łatwo wkrada się do serca człowieka. Z serca wam błogosławię.
Papieską katechezę streścił po polsku ks. prał. Sławomir Nasiorowski z Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej:
Drodzy bracia i siostry, wczoraj zakończyłem podróż apostolską do Mozambiku, Madagaskaru i Republiki Mauritiusu. Władze Mozambiku zachęcałem do współpracy na rzecz wspólnego dobra, młodych do przezwyciężania ducha rezygnacji, a wszystkich żyjących w tym kraju do wierności wezwaniu Chrystusa: „Miłujcie waszych nieprzyjaciół” (Łk 6,27) oraz do naśladowania Niepokalanej Maryi Dziewicy i kroczenia drogą „Nazaretu”. Mieszkańcom Madagaskaru życzyłem, by przezwyciężając przeciwności losu, budowali swoją przyszłość w duchu solidarności i sprawiedliwości społecznej. Spotykając się z siostrami kontemplacyjnymi, przypomniałem im o potrzebie ich wiary, modlitwy i aktów miłości dla rozwoju kraju i zbawienia człowieka. Księży biskupów zachęcałem, by byli „siewcami pokoju i nadziei”. Zachowuję w pamięci czuwanie z młodzieżą i niedzielną Eucharystię, która zgromadziła wielką rzeszę wiernych w Antananarywie, stolicy kraju. Pragnę wspomnieć także Mszę św. odprawioną w Republice Mauritiusu pod pomnikiem Maryi Królowej Pokoju i zachętę skierowaną do zgromadzonych do życia Ewangelią Błogosławieństw, która jest zaczynem szczęścia przepojonego miłosierdziem, sprawiedliwością i pokojem. Wyrażam nadzieję, że ta podróż okaże się owocna dla spotkanych ludzi.
W dzisiejszej audiencji udział więzili między innymi: pielgrzymi z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Chłapowie; parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa i NMP z Lourdes w Otominie (arch. gdańska); Najświętszego Serca Jezusowego w Nowej Jastrząbce; Trójcy Przenajświętszej w Łęgu Tarnowskim (diec. tarnowska); parafii św. Józefa w Nawiadach (arch. warmińska); NMP Królowej Polski w Lubieniu (arch. częstochowska); młodzież z parafii Jastrząb (diec. radomska), uczestnicząca w projekcie „Jastrzębskie Drogi Wiary”; pracownicy i wolontariusze Caritas Diecezji Kieleckiej; grupa międzyparafialna z Biura Caritas we Włocławku; Szkoła Podstawowa Ojców Pijarów i Sióstr Pijarek z pedagogami z Krakowa; pracownicy Centrum Zasobów Informatycznych z Warszawy; połączona grupa polskich pielgrzymów z Tenczyna (arch. krakowska) i z Wiednia.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.