Papież postanowił mianować 13 kardynałów, wśród nich dziesięciu elektorów

Papież Franciszek postanowił nadać godność kardynała 13 dostojnikom, których nazwiska odczytał w niedzielę podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański. Do godności kardynała zostaną wyniesieni na konsystorzu 5 października. Nie ma wśród nich nikogo z Polski.

Zwracając się do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra papież powiedział, że miejsce pochodzenia nowych kardynałów "wyraża misyjne powołanie Kościoła, który głosi pełną miłosierdzia miłość Boga wszystkim ludziom na Ziemi".

Godność kardynała otrzymają na konsystorzu następujący dostojnicy: arcybiskup Miguel Angel Ayuso Guixot z Hiszpanii - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Jose Tolentino Medonca z Portugalii, metropolita Dżakarty w Indonezji abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, abp Juan de la Caridad Garcia Rodriguez z Kuby, metropolita Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, biskup Alvaro Ramazzini Imeri z Gwatemali, arcybiskup Bolonii Matteo Zuppi. Ponadto kardynałami zostaną: metropolita stolicy Maroka, Rabatu Cristobal Lopez Romero oraz urodzony w dawnej Czechosłowacji ksiądz Michael Czerny z Kanady - podsekretarz ds. migrantów w watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka.

Papież postanowił też mianować kardynałami trzech dostojników, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie będą elektorami na konklawe. To emerytowany arcybiskup Michael Louis Fitzgerald z Wielkiej Brytanii, emerytowany arcybiskup Kowna na Litwie Sigitas Tamkevicius i biskup Eugenio dal Corso z Włoch, który pracował w Angoli.

«« | « | 1 | » | »»
Wiara_wesprzyj_750x300_2019.jpg

Reklama

Reklama