Papież Franciszek postanowił nadać godność kardynała 13 dostojnikom, których nazwiska odczytał w niedzielę podczas spotkania na modlitwie Anioł Pański. Do godności kardynała zostaną wyniesieni na konsystorzu 5 października. Nie ma wśród nich nikogo z Polski.
Zwracając się do wiernych zgromadzonych na placu Świętego Piotra papież powiedział, że miejsce pochodzenia nowych kardynałów "wyraża misyjne powołanie Kościoła, który głosi pełną miłosierdzia miłość Boga wszystkim ludziom na Ziemi".
Godność kardynała otrzymają na konsystorzu następujący dostojnicy: arcybiskup Miguel Angel Ayuso Guixot z Hiszpanii - przewodniczący Papieskiej Rady ds. Dialogu Międzyreligijnego, archiwista i bibliotekarz Świętego Kościoła Rzymskiego abp Jose Tolentino Medonca z Portugalii, metropolita Dżakarty w Indonezji abp Ignatius Suharyo Hardjoatmodjo, abp Juan de la Caridad Garcia Rodriguez z Kuby, metropolita Kinszasy w Demokratycznej Republice Konga Fridolin Ambongo Besungu, arcybiskup Luksemburga Jean-Claude Hollerich, biskup Alvaro Ramazzini Imeri z Gwatemali, arcybiskup Bolonii Matteo Zuppi. Ponadto kardynałami zostaną: metropolita stolicy Maroka, Rabatu Cristobal Lopez Romero oraz urodzony w dawnej Czechosłowacji ksiądz Michael Czerny z Kanady - podsekretarz ds. migrantów w watykańskiej dykasterii ds. integralnego rozwoju człowieka.
Papież postanowił też mianować kardynałami trzech dostojników, którzy ukończyli 80 lat, a zatem nie będą elektorami na konklawe. To emerytowany arcybiskup Michael Louis Fitzgerald z Wielkiej Brytanii, emerytowany arcybiskup Kowna na Litwie Sigitas Tamkevicius i biskup Eugenio dal Corso z Włoch, który pracował w Angoli.
"Chciałem, aby drugie Drzwi Święte były tutaj, w więzieniu."
"Pośród zdziwienia ubogich i śpiewu aniołów niebo otwiera się na ziemi".
Kalendarium najważniejszych wydarzeń 2024 roku w Stolicy Apostolskiej i w Watykanie.
Ojciec Święty otworzy też Drzwi Święte w Bazylice Watykańskiej i rzymskim więzieniu Rebibbia.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.