W sąsiedztwie kawiarni "Niepodległa. Miejsce spotkań", znajdującej się w Łazienkach Królewskich, zakwitła nietypowa instalacja artystyczna, przygotowana przez Centrum Myśli Jana Pawła II. Tę wspaniałą wystawę zobaczyły już ponad 2 tys. osób.
Na tyłach pawilonu "Niepodległa. Miejsce spotkań", znajdującego się Łazienkach Królewskich, powstał efemeryczny eksponat - sześciokątna oranżeria o wysokości 2,7 m. Jej wnętrze zostało wypełnione kwiatami. Nad obiektem zostały rozciągnięte kolorowe wstążki, na wzór odświętnych dekoracji przy przydrożnych kapliczkach.
- Można wejść do środka, aby zanurzyć się w zapachu prawie tysiąca roślin z polskich ogrodów i łąk, doświadczyć spokoju i skupienia, a przy okazji przyjrzeć się kwiatom jako symbolom kultury i przemian społecznych - opisuje Karolina Ben-Bujanowicz z Centrum Myśli Jana Pawła II, producentka "Ustrojenia".
Odwiedzający z zaciekawieniem zaglądają do kwiatowej samotni, a zapach, dźwięk i kolory nie pozostawiają nikogo obojętnym. Oprócz źródła do refleksji "Ustrojenie" okazało się piękną scenerią fotograficzną.
We wnętrzu na podwieszonej pod sufitem konstrukcji znajdują się dziesiątki bukietów kwiatowych, które - zgodnie z prawami natury - będą poddane naturalnemu procesowi starzenia, zachowując swoje naturalne piękno.
- Jedni nazwą to kapliczką, inni samotnią, oranżerią, jeszcze inni - instalacją florystyczną. W Centrum Myśli Jana Pawła II projekt otrzymał nazwę "Ustrojenie", która ma przypominać o pierwszej pielgrzymce Jana Pawła II do Polski w jej 40. rocznicę. Zwykle takie rocznice wypełnione są niezwykłymi słowami papieża, ich przypominaniem i współczesnym spojrzeniem na ich aktualność - tłumaczy Marcin Nowak, koordynator projektu z Centrum Myśli Jana Pawła II. - A my chcieliśmy tym razem zmienić perspektywę i zwrócić uwagę na z pozoru zwykłe kwiaty, które były symbolem tej pielgrzymki. Zwykłe, ale jednocześnie tak niezwykłe w swoim znaczeniu społecznym.
Najdelikatniejsze gatunki zostały zabezpieczone przed utratą wody. Dolna część instalacji została skomponowana przy użyciu roślin o kroju wznoszącym się (trawy) oraz płożącym - takich, które zwisają do dołu (np. bluszcz), zasadzonych w pojemnikach. Razem stworzą ciekawą dla oka kompozycję. Szczególną uwagę autorzy poświęcili goździkowi, który odgrywał dominującą rolę w schyłkowym okresie PRL. - Próbujemy odczarować oczywiste skojarzenia, opowiedzieć o urodzie tego gatunku i ukazać różnorodność jego odmian - mówi K. Ben-Bujanowicz.
Praca autorstwa Dawida Zalesky’ego i Anny Więcko została przygotowana z okazji 40. rocznicy pierwszej pielgrzymki Jana Pawła II do Polski i stanowi tymczasowy unikatowy eksponat, który będzie można podziwiać do 8 sierpnia.
aktualna ocena | |
głosujących | |
Ocena |
bardzo słabe |
słabe |
średnie |
dobre |
super |
Papież: - Kiedy spowiadam, pytam penitentów, czy i jak dają jałmużnę.
„Każe płacić nieszczęśliwym ubogim, którzy nie mają niczego, rachunek za brak równowagi”.
Czy za drugim razem będzie lepiej?- zastanawia się korespondent niemieckiej agencji katolickiej KNA.
Papież Franciszek po raz kolejny podkreślił znaczenie jedności chrześcijan.
Papież przyjmujął na audiencji kierownictwo Fundacji Papieskiej Gwardii Szwajcarskiej.