W Rzymie przebywają z wizytą ad limina biskupi z Australii. Spotkali się już z Papieżem. Rozmawiali z nim przez ponad dwie godziny.
Dzieląc się z mediami wrażeniami po audiencji biskupi nie ujawnili, o czym rozmawiali z Ojcem Świętym. Przyznali jednak, że była to szczera i otwarta wymiana zdań, w duchu biskupiej kolegialności.
Kościół w Australii boleśnie doświadcza kryzysu skandali seksualnych i narastającej antykatolickiej nagonki. Trzeba pamiętać, że od ponad trzech miesięcy w więzieniu przebywa były metropolita Sydney kard. George Pell skazany na 6 lat pozbawienia wolności za czyny pedofilne. W sprawie istnieją spore wątpliwości. Wyrok nie jest prawomocny, kard. Pell czeka w więzieniu na rozpatrzenie apelacji.
Podczas pobytu w Rzymie australijscy biskupi często nawiązują do przeżywanego obecnie kryzysu. Upokorzenie, którego teraz doświadczamy, musi nas nauczyć pokory – mówił podczas Mszy przy grobie św. Piotra abp Mark Coleridge, przewodniczący tamtejszego episkopatu. Również aktualny metropolita Sydney wskazuje na dobroczynne i paradoksalne efekty trudnych doświadczeń. „Kiedy my jesteśmy najsłabsi, łaska Boża tryumfuje w sposób najbardziej oczywisty” – powiedział abp Anthony Fisher. Tytułem przykładu wspomniał o tym, co się dzieje w jego archidiecezji. Na procesjach Bożego Ciała po ulicach Sydney z roku na rok przybywa wiernych, a w seminarium duchownym nigdy nie było tak wielu alumnów.
To doroczna tradycja rzymskich oratoriów, zapoczątkowana przez św. Pawła VI w 1969 r.
"Dar każdego życia, każdego dziecka", jest znakiem Bożej miłości i bliskości.
To już dziewiąty wyjazd Jałmużnika Papieskiego w imieniu Papieża Franciszka z pomocą na Ukrainę.
Poinformował o tym dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, Matteo Bruni.
„Organizujemy konferencje i spotkania pokojowe, ale kontynuujemy produkowanie broni by zabijać”.
Pieniądze zostały przekazane przez jałmużnika papieskiego kard. Konrada Krajewskiego.