Przyczyną zamachów takich jak na Sri Lance jest „globalizacja radykalizacji”. Ludziom zrobiono „pranie mózgu” i nauczono ich, że chrześcijanie to ich wrogowie – uważa ks. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego.
Pochodzący ze Sri Lanki duchowny, w rozmowie z Radiem Watykańskim, stwierdził, że ataki miały co najmniej dwa cele. Skłócić społeczeństwo oraz osłabić gospodarkę. Po tym jak państwo zaczęło się podnosić po trwającej prawie 30 lat wojnie domowej, wybuchy przywołały na pamięć atmosferę tamtych wydarzeń. Mówi ks. Indunil:
“Po atakach na Sri Lance dominuje strach, rozbudza się pamięć przeszłości, przeżytej wojny. Jak wiemy strach jest emocją, która paraliżuje rozsądek. Potem również wpływa na inne uczucia - stwierdził lankijski duchowny. - Stwarza niepewność, uprzedzenia. Te z kolei mogą zrodzić przemoc. Mamy takie doświadczenia z przeszłości. Dalej, niektórzy mogą instrumentalizować ten strach z powodów politycznych. Z drugiej strony jest jednak Kościół, który apeluje o spokój, podobnie jak inni liderzy religijni wzywa do nieprowokowania i nie wymierzania samemu sprawiedliwości.”
Do końca roku oczekuje się w Rzymie ponad 30 mln turystów i pielgrzymów.
Jak można mieć nadzieję, kiedy miliony ludzi padają ofiarą niewolnictwa?
José Manuel Ramos-Horta o owocach wizyty papieża w jego ojczyźnie.
Ojciec Święty podczas spotkania z włoskimi położnymi, ginekologami i personelem służby zdrowia.
99. Światowy Dzień Misyjny będzie obchodzony w Kościele katolickim 19 października 2025 r.
Wśród nich była 18-letnia Weronika, ranna w ataku, który niemal odebrał jej życie.
Pozdrowienie do polskich pielgrzymów odczytał o. Pierluigi Giroli z Sekretariatu Stanu.