Przyczyną zamachów takich jak na Sri Lance jest „globalizacja radykalizacji”. Ludziom zrobiono „pranie mózgu” i nauczono ich, że chrześcijanie to ich wrogowie – uważa ks. Indunil Janakaratne Kodithuwakku Kankanamalage, podsekretarz Papieskiej Rady ds. Dialogu Religijnego.
Pochodzący ze Sri Lanki duchowny, w rozmowie z Radiem Watykańskim, stwierdził, że ataki miały co najmniej dwa cele. Skłócić społeczeństwo oraz osłabić gospodarkę. Po tym jak państwo zaczęło się podnosić po trwającej prawie 30 lat wojnie domowej, wybuchy przywołały na pamięć atmosferę tamtych wydarzeń. Mówi ks. Indunil:
“Po atakach na Sri Lance dominuje strach, rozbudza się pamięć przeszłości, przeżytej wojny. Jak wiemy strach jest emocją, która paraliżuje rozsądek. Potem również wpływa na inne uczucia - stwierdził lankijski duchowny. - Stwarza niepewność, uprzedzenia. Te z kolei mogą zrodzić przemoc. Mamy takie doświadczenia z przeszłości. Dalej, niektórzy mogą instrumentalizować ten strach z powodów politycznych. Z drugiej strony jest jednak Kościół, który apeluje o spokój, podobnie jak inni liderzy religijni wzywa do nieprowokowania i nie wymierzania samemu sprawiedliwości.”
Mieszkańców Ukrainy czeka trudna zima - stwierdził Franciszek.
To osobne wejście, które pozwala ominąć ogromne kolejki turystów.
Inspirację jest podobne wydarzenie, które ma miejsce w Krakowie.
Papież przyjął na prywatnej audiencji przedstawicieli Włoskiej Federacji Motocyklowej.
Franciszek spotkał się z wiernymi na modlitwie Anioł Pański.
Symbole ŚDM – krzyż i ikona Matki Bożej Salus Populi Romani – zostały przekazane młodzieży z Korei.
Wedle oczekiwań weźmie w nich udział 25 tys. młodych Polaków.
Posługa musi być służbą ludziom, a nie jedynie chłodnym wypełnianiem prawa.