Myślę, że to nie jest tylko na pokaz, że tutaj rzeczywiście chodzi o wzajemne zbliżenie.
Myślę, że to nie jest tylko na pokaz, że tutaj rzeczywiście chodzi o wzajemne zbliżenie, o realny krok w kierunku pokoju – uważa uczestniczący wraz z Papieżem w międzyreligijnym spotkaniu w Abu Zabi naczelny rabin Polski. Rozmawiając z Radiem Watykańskim Michael Schudrich zauważył, że już sam fakt, że do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostali zaproszeni rabini przełamuje stereotypy, pokazuje, że żydzi i muzułmanie mogą ze sobą rozmawiać.
Podkreśla on, że zwierzchnicy religijni odgrywają szczególną rolę w dążeniu do pokoju. Bardzo ważny jest w tym kontekście głos z Polski – mówi rabin Schudrich. "Ja jestem naczelnym rabinem w Polsce. W Polsce, gdzie podczas II wojny światowej 6 mln naszych rodaków zostało zabitych, 3 mln katolików, 3 mln żydów. Dlatego moim wyjątkowym obowiązkiem jest szukać wszystkich możliwych dróg do pokoju – powiedział Radiu Watykańskiemu rabin Michael Schudrich. – Głęboko odczuwam to tutaj w Emiratach, gdzie na to spotkanie przyjechał Papież, a także kilku rabinów. Kilku rabinów przyjechało tutaj do Emiratów z okazji wizyty Papieża! Być może będzie to jeszcze jeden krok do pokoju. Ryzyko? Oczywiście! Czy warto? Na pewno!"
Naczelny rabin Polski zaznaczył, że już po raz drugi jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej był tu na konferencji o ochronie praw dziecka. Podkreśla, że spotkał się tu z wielką gościnnością w duchu Abrahama.
Nazwał to „kwestią sprawiedliwości”, bardziej, aniżeli hojności.
Dla chrześcijan nadzieja ma imię i oblicze. Dla nas nadzieja to Jezus Chrystus.
Ojciec święty w przesłaniu do uczestników spotkania pt. „Dobro wspólne: teoria i praktyka”.