Myślę, że to nie jest tylko na pokaz, że tutaj rzeczywiście chodzi o wzajemne zbliżenie.
Myślę, że to nie jest tylko na pokaz, że tutaj rzeczywiście chodzi o wzajemne zbliżenie, o realny krok w kierunku pokoju – uważa uczestniczący wraz z Papieżem w międzyreligijnym spotkaniu w Abu Zabi naczelny rabin Polski. Rozmawiając z Radiem Watykańskim Michael Schudrich zauważył, że już sam fakt, że do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zostali zaproszeni rabini przełamuje stereotypy, pokazuje, że żydzi i muzułmanie mogą ze sobą rozmawiać.
Podkreśla on, że zwierzchnicy religijni odgrywają szczególną rolę w dążeniu do pokoju. Bardzo ważny jest w tym kontekście głos z Polski – mówi rabin Schudrich. "Ja jestem naczelnym rabinem w Polsce. W Polsce, gdzie podczas II wojny światowej 6 mln naszych rodaków zostało zabitych, 3 mln katolików, 3 mln żydów. Dlatego moim wyjątkowym obowiązkiem jest szukać wszystkich możliwych dróg do pokoju – powiedział Radiu Watykańskiemu rabin Michael Schudrich. – Głęboko odczuwam to tutaj w Emiratach, gdzie na to spotkanie przyjechał Papież, a także kilku rabinów. Kilku rabinów przyjechało tutaj do Emiratów z okazji wizyty Papieża! Być może będzie to jeszcze jeden krok do pokoju. Ryzyko? Oczywiście! Czy warto? Na pewno!"
Naczelny rabin Polski zaznaczył, że już po raz drugi jest w Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Wcześniej był tu na konferencji o ochronie praw dziecka. Podkreśla, że spotkał się tu z wielką gościnnością w duchu Abrahama.
Papież potwierdził swoją bliskość i solidarność z ludnością palestyńską
Potwierdza: chce wziąć udział w obchodach 1700. rocznicy Soboru Nicejskiego.
Jedność między wierzącymi w Chrystusa jest jednym ze znaków Bożego daru pocieszenia.
To odpowiedź na prośbę Leona XIV, by „działać, jak najszybciej”.
Przebywający na urlopie Papież zatwierdził dziś kilka ważnych nominacji.
We wtorek rano Leon XIV odprawił Mszę św. w kaplicy posterunku karabinierów w Castel Gandolfo.
Poświęcił czas na indywidualną rozmowę z każdą z nich i wspólną modlitwę.